Az idei év első három negyedévében 3505 új cég alakult az ágazatban, ami kevesebb, mint az elmúlt öt évben bármikor, miközben rekordot döntött a felszámolások, a végelszámolások és a nyilvántartásból történő törlések száma – állapítja meg az Opten Kft. legfrissebb jelentése. A felmérés szerint idén az első kilenc hónapban 1759 építőipari cég ellen indult felszámolási eljárás, ez csaknem 10 százalékos növekedés az előző év, s 30 százalékos emelkedés 2005 azonos időszakához képest. A korábbi évek első három negyedévére jellemző 2500 körüli megszűnés idén 3500-ra emelkedett, míg a tulajdonosok által kezdeményezett végelszámolások száma a tavalyi 550-ről 830-ra nőtt. A cégadatokat alátámasztja a Központi Statisztikai Hivatal minap kiadott jelentése is, amely szerint az ágazat kibocsátása az előző év azonos időszakához képest 2007. január–júliusban 7,3 százalékkal csökkent, míg éves szinten 15,3 százalékkal zuhant.
Csorbai Hajnalka, az Opten igazgatóhelyettese hangsúlyozta, hogy a most elindított felszámolások és végelszámolások hatása csak a következő negyedévekben lesz tetten érhető, mégpedig a megszűnő cégek számának növekedésében. Mint fogalmazott, ez csak az előre kalkulálható hatás, azt nem lehet megbecsülni, hogy mennyire erősít rá erre a megrendelés állományának 40 százalékos augusztus végi csökkenése. – A válságjelenségek között ugyanakkor felbukkannak a megtisztulás jelei is, mivel az idén csökkent az APEH-végrehajtások száma – mondta Csorbai. Szerinte az új cégalapítások számának visszaesése is hordozhat pozitív üzenetet, hiszen az ágazat korábban arról is elhíresült, hogy a nem fizető, felszámolt cégek tulajdonosai vagy üzlettársai hamarosan új cégek élén jelentek meg.
Az építőipari visszaesésnek megfelelően növekvő borúlátást mért az Ecostat tegnap közzétett ingatlanbarométere is, amelynek 2007. harmadik negyedévi értéke 46,2 százalék (3,4 százalékponttal gyengébb, mint egy negyedévvel korábban). A csökkenés – az Ecostat megállapítása szerint – az ingatlanberuházó és -forgalmazó vállalkozások borúlátását, összességében az ingatlanpiaci kilátások romlását mutatja, miközben továbbra is a lakások építésére vagy vásárlására vonatkozó lakossági várakozások megítélése a legpeszszimistább. Az Ecostat kutatói a kereslet szűkülése miatt 2007-ben a lakáspiaci konjunktúra stagnálásával, illetve kismértékű csökkenésével számolnak, míg az iroda-, a kereskedelmi és az ipari-logisztikai létesítmények piaca továbbra is élénk marad.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
