Roma diplomások bírálják Kolompárt

Nyílt levéllel fordult Oláh József ellenzéki képviselő Kolompár Orbánhoz, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnökéhez. A dokumentumban megfogalmazódik: Kolompár kétes ügyleteket folytat, hatalma megtartásáért megalkuszik, és egy személyben képviseli a romákat.

Kiss Anita
2007. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, hogy a magyarországi romáknak és a cigány kisebbségi képviselőknek mindinkább betelik a pohár, már ami az OCÖ-vezetés „kiscsoportos” tevékenységét illeti. Ezt bizonyítja Oláh József, a Roma Diplomások Országos Szervezete elnökének – egyben az OCÖ Lungo Drom frakciójához tartozó képviselőjének – nyílt levele az önkormányzat elnökéhez. A levél létrejöttéhez hozzájárulhatott, hogy Kolompár Orbánnak olyan kétes ügyletei kerültek napvilágra, amelyek nem használnak az Országos Cigány Önkormányzat hírnevének, végső soron pedig az előítélettől is sújtott hazai romáknak.
A magyarországi cigányok első számú vezetőjének hitelessége és a törvények betartása fontos és példaértékű mintákat, üzeneteket küld a társadalomba romák és nem romák számára egyaránt – kezdi levelét a képviselőtársai közül műveltségével is kitűnő Oláh. Majd azt nehezményezi, hogy az OCÖ elnöke olyan szerződéseket és megállapodásokat kötött gazdasági és állami szervezetekkel, amelyeket minden bizonnyal nem előzött meg semmiféle szakmai előkészítés. Leveléből az a feltételezése is kitűnik, hogy az elnök a szakmai előkészületek megtörténtét nem tudja jegyzőkönyvekkel, illetve közgyűlési határozatokkal alátámasztani. Feltevése szerint ezek az intézkedések csak néhány képviselő döntései, s nem a legitim testületé. A képviselő felrója: nem tudni, hogy a II. Kisebbségi Kerekasztal munkájában kik és milyen feltételekkel vesznek részt, és erről született-e határozat a közgyűlés részéről. Oláh József sürgeti az elnököt, hogy hozza nyilvánosságra: az OCÖ mely személyt milyen testületbe delegált, mert ennek hiányában a többi képviselő munkája akadályoztatva van, ők nem tudják, kihez is fordulhatnak egyes ügyekben szakmai tanácsért.
Oláh bírálata aligha személyeskedés, hiszen a közelmúltban két, a Kolompár-szövetségben mandátumhoz jutott OCÖ-s képviselőről derült ki, hogy a roma kárpótlással kapcsolatban büntetőeljárás folyik ellenük. Ez már csak azért is figyelemre méltó, mert a büntetőeljárások régóta – és a roma közélet tudtával – zajlanak. Vagyis Kolompár, a „cigány bűnözés” rosszízű kifejezése elleni harc bajnoka nem tartotta fontosnak megválogatni annak idején szövetségeseit.
Az Országos Választási Iroda vezetőjének, Rytkó Emíliának a nyilatkozata pedig nemrégiben azt az információnkat igazolta, hogy a (Kolompár vezette) Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma előre aláírt, de dátumára nézve kitöltetlen, manipulatív lemondó nyilatkozatok útján kötött szövetséget több jelölttel a kisebbségi választásokon. És még nincs vége: a Petőfi Népe című lap kiderítette, hogy a Kolompár elnökségével működő Kiskunmajsai Roma Kisebbségi Érdekképviseleti Szervezet tizenegymillió forintnyi hiánya miatt tett bejelentést az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány. Ennek nyomán immár a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) vizsgálódik.
Amellett, hogy a VPOP és a Budapesti Rendőr-főkapitányság hosszú ideje nyomoz az Országos Cigány Önkormányzat 2003–2005 közötti pénzfelhasználásával kapcsolatos feljelentések ügyében is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.