Hosszú időn keresztül a Motim Kádkő és a Motim Műkorund Kft.-nél – a munkaügyi bíróság, a Legfelsőbb Bíróság ítélete, valamint az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) háromszori végrehajtási bírsága ellenére – a törvényben rögzített 36 helyett heti 40 órában foglalkoztattak egyes munkakörökben. A cégek korábban azzal indokolták álláspontjukat, hogy a csökkentett munkaidőre vonatkozó rendelet a hatvanas években született, amikor még egészségre ártalmas anyagokat használtak. Ma már azonban az új technológiákkal kiküszöbölték az egészségre káros munkafolyamatokat. Bár a cégeknél ezt a gondot végül megoldották, az új munkarenddel kapcsolatban újabb problémák merültek fel.
*
– A Motim Kőkorund és a Motim Kádkő Kft. telephelyein idén is tartottunk ellenőrzést. Az OMMF Nyugat-dunántúli Munkabiztonsági Felügyelősége az ellenőrzés nyomán a munka- és pihenőidő szabályainak megszegése miatt a két céget négyszázezer, illetve egymillió-kétszázezer forint munkaügyi bírság megfizetésére kötelezte – közölték megkeresésünkre az OMMF-nél, hozzátéve, hogy a két cég a kötelezettségének eleget tett. Megjegyezték, jelenleg a Motim Kádkő Kft. ellen a helyi szakszervezet kérelme alapján eljárás van folyamatban, ennek eredményéről még nem áll módjukban tájékoztatást adni.
– Az APEH, a VPOP, a határőrség és a társadalombiztosítás összehangoltabb együttműködésére van szükség a feketemunka és egyéb más törvénytelen foglalkoztatás visszaszorítása érdekében – közölte tavaly februárban Gyurcsány Ferenc kormányfő, amikor részt vett az OMMF igazgatói értekezletén. A miniszterelnök szerint a kormány dolga a gyengébbek segítése, akik a munka világában egyértelműen a munkavállalók. – Könnyen kihasználják, hogy az emberek mindenáron dolgozni akarnak – fogalmazott. Megjegyezte, egyes ágazatokban szinte biztosra vehetők a jogsértő foglalkoztatási formák.
Emlékezetes, a Medgyessy-kormány a munkavállalók kiszolgáltatottságának, valamint a heti munkaidőnek a csökkentését ígérte. Nem sokkal miniszterelnökké történt kinevezését követően Gyurcsány Ferenc bejelentette: nem időszerű a heti munkaidő 40-ről 38 órára való csökkentése.
SZDSZ, Momentum, Tisza Párt – Menczer Tamás meghúzta az egyértelmű párhuzamot
