Az élményszerű tárlatok kora

Sikeresnek nevezte a 2004-től 2007-ig tartó, a múzeumok modernizációját célzó Alfa-programot Schneider Márta kulturális szakállamtitkár, s egyben előrevetítette a 2013-ig terjedő időszak Alfa plusz programként megvalósítandó terveit.

Sashegyi Zsófia
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár tizennyolc új állandó kiállítás nyílt, és húsz újult meg az elmúlt négy évben, több mint kétszeresét igényelte volna az önkormányzati fenntartású múzeumok szakmai fejlesztésére szánt összegnek az a 103 intézmény, amely ebben az időszakban pályázott az Alfa-programban kiosztott állami pénzekre – tudtuk meg azon a sajtótájékoztatón, amelyet Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium kulturális szakállamtitkára tartott hétfőn a Bajor Gizi Színészmúzeumban. Schneider a 2004-ben útjára indított Alfa-program sikerei közt említette, hogy a kormány garanciavállalásának köszönhetően olyan nemzetközi kiállításokat sikerült hazánkban megrendezni, mint a Monet és barátai, a Van Gogh (Szépművészeti Múzeum), illetve a Munkácsy a nagyvilágban, a Mednyánszky (Magyar Nemzeti Galéria) vagy a Tollas dinoszauruszok (Magyar Természettudományi Múzeum). A szemléletváltást és tartalmi, infrastrukturális átalakítást célzó program része az az állományvédelmi kezdeményezés is, amely a 30 milliós múzeumi műtárgyállomány megőrzését igyekszik biztosítani. Erre 2003 és 2006 között mintegy 300 millió forintot fordított az állam.
Schneider Márta szerint az emberek ma már az élményszerű, mozgalmas, tanulságos és változatos tárlatokat részesítik előnyben , ezért is egészült ki a Múzeumok éjszakája és a Múzeumok majálisa az ezekben a napokban is tartó Múzeumok Őszi Fesztiváljával. Mint mondta, a program elsődleges céljai közt szerepel a fiatalság megnyerése, a diák látogatók aránya ugyanis az elmúlt években 34-35 százalékon stagnált. Ezt a számot 45-50 százalékra szeretnék felhozni a jövőben, s terveik között szerepel az ország tájházainak megújítása, a helyi közösségekben felhalmozódott személyes értékekre építő, identitást erősítő „Az én múzeumom” program és az emlékházakat felkaroló „Élő kultuszhely – Élő intézmény – Élő közösség” elnevezésű program is.
A 2008-ra tervezett rendezvények költségei rendelkezésre állnak, de uniós forrásokra támaszkodva a 2013-ig elkövetkező évek programjaira is meglesz a fedezet – mondta el Schneider, aki az Európai Unióból 1,2 milliárd forintos támogatásra számít a 2008 és 2013 közötti időszakra tervezett Alfa plusz program részeként megvalósítandó szakmai, módszertani fejlesztésekre, és csaknem 3,4 milliárdra a gyerekmúzeumok, komolyabb informatikára támaszkodó, modern tárlatok létrehozásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.