Blokádok

Csontos János
2007. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félkótya őrjöngők túszul ejtették a várost. Ezt a mondatot nem én szültem világra, hanem Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető, aki parlamenti szerepléseinek tanúsága szerint rendszeresen a Micimackón pallérozza a stílusát. Természetesen én tudom, hogy a magyar nyelvben létezik félnótás meg kelekótya – félkótya azonban, sajnos, nem. Igaz, az öregecskedő jelzőt sem ismertük, amíg meg nem alkotta a fékezhetetlen munkásmozgalmi kreativitás. Lendvait talán az gátolta az elemi fogalmazásban, hogy nem sokkal előtte kért vagyonosodási vizsgálatot maga ellen, s eszébe juthatott, hogy a nagyfőnök talán azt gondolja róla, hogy puccsra készül, mert máris milliárdos pártelnöknek képzeli magát.
Persze ettől a tény még tény marad: a Gyurcsány Ferenc által elszabadított utcai politizálás immár posztmodern szakaszba jutott. Nemcsak a hídfoglalók voltak ugyanis csütörtök reggel nyolckor a helyszínen, az Erzsébet hídon, hanem a tévétársaságok és maga a rendőrség is. Utóbbi szigorúan az adófizetők pénzéből.
Ha Takács Albert rendőrminiszter az államfő sértő bírálata helyett inkább a dolgával foglalkozna, volna hozzá néhány keresetlen kérdésem. Ha tudtak a bejelentés nélküli akcióról, miért asszisztáltak a tömegképződéshez? Ha nem tudtak, akkor miként keveredtek oda mégis ilyen nagy számban? Hogyhogy sikerült újra letartóztatni olyan anarchista elemeket, akik korábban már őrizetbe kerültek? Hol tart a nyomozás kuruc.info-ügyben? A fő kérdésem azonban annak az igazoltatási módszernek a törvényes vagy illegitim voltára vonatkozik, melyet a Ferenciek terén alkalmazott a karhatalom. A körbevett területről mindenki csakis olyan módon távozhatott, hogy lefilmezték a személyi igazolványát, az illetőt a személyi igazolvánnyal, illetve azzal a mozgókép- és hangfelvétellel, ahogy a nevét kiejti. A gyanús járókelőkről így egyszerre gyűjtöttek be adatbázist, illetve kép- és hanganyagot, kvázi rabosítva őket. Jogállami eljárás ez? Mi lesz az adatbázis sorsa: felhasználják-e további nyomozásoknál, illetve bizonyítási eljárásokban?
A blokádtól már előző nap elhatárolódott Rogán Antal fideszes belvárosi polgármester, felszólítván a rendőrséget, hogy tegye a dolgát, tartsa fenn a rendet. Ám a szocialistákat ez nem akadályozta meg abban, hogy lényegében a rendbontókkal való együttműködéssel vádolják meg Rogánt. A legizzasztóbb helyzetbe viszont kétségkívül az SZDSZ került, amely tizenhét éve ugyancsak bejelentés nélküli hídlezárásokhoz adott politikai segédkezet: a történetírás ezt taxisblokádként jegyezte fel. A legbájosabb mégis talán a taxisok elhatárolódása volt, akik állításuk szerint soha nem avatkoznának a politikába. (Ezek szerint 1990 óta egyszer sem észleltek benzináremelést.)
Miközben a polgár mindinkább rendet akar, szeretne alkotmányos jogaival is élni – például a gyülekezési szabadsággal. Azáltal viszont, hogy Gyurcsány Ferenc kormánya és a Gergényi-kommandó tavaly ősszel kriminalizálta a békés polgárokat, elszabadította a balhét, felfordulást, utcai zavargásokat csináló szélsőséges elemeket is. Mindaddig, amíg ők szabadon vannak, a kormány joggal remélheti, hogy a mélyrepüléséről elterelődik a figyelem. Csakhogy ez nagy ár némi politikai túlélésért. Ha nem teszik a dolgukat, arra kell gondolnunk: Gyurcsány hivatásos provokátorai ejtették túszul az országot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.