Szeptember 16-án robbant ki az Irakban megbízást teljesítő külföldi biztonsági cégek körüli botrány, amikor a zsoldosok tizenhét irakit mészároltak le. Ám ez a vérengzés csak az utolsó csepp volt a pohárban, számtalan véres incidens részesei voltak már korábban is. A lakosság, az ellenállók és a biztonsági cégek munkatársai közötti összetűzések rendszeresek.
Tudunk például egy esetről, amikor a külföldi fegyveresek tüzet nyitottak egy feléjük nagy sebességgel közeledő autóra, mivel terroristának nézték annak utasait. Mint kiderült, a kocsiban egy, a szülészetre igyekvő terhes asszony és a férje ült, egyikük sem maradt életben.
Ha indul is a hasonló esetekben vizsgálat, az legtöbbször jogos önvédelmet állapít meg, a zsoldosok ugyanis valóban folyamatosan a lázadók célkeresztjében állnak. (Az egyik ilyen támadásnak 2007 januárjában egy magyar biztonsági őr is áldozatául esett.)
A véres események mellett a társaságok pénzügyeivel kapcsolatban is kétségek merültek fel, a DynCorp például iraki rendőrök kiképzésére kapott 1,2 milliárd dollárt, ám az összeggel nem tud elszámolni. Kedden napvilágra került egy külügyminisztériumi belső jelentés is, amely megállapította, hogy a tárca nem ellenőrzi megfelelően az Irakban és Afganisztánban működő biztonsági magáncégeket.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
