Törvényszerű, hogy a költségvetési kiigazító intézkedések visszafogják a gazdasági növekedés ütemét, hiszen a korrekció nyomán az állam kevesebbet költ – közölte Veres János a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének tegnapi rendezvényén. A pénzügyminiszter elismerte: az elmúlt években csak jelentős eladósodás mellett tudott 4 százalék körüli bővülést elérni a magyar gazdaság, a külső források folyamatos bevonása azonban hosszú távon nem volt tartható. Veres ismét eredményként értékelte, hogy tavaly az államháztartás hiánya 11,6 százalékot ért volna el megszorítások nélkül, ám a deficitet végül a GDP 9,2 százalékára sikerült mérsékelni. A hiánycsökkentésről a pénzügyminiszter elmondta: az ötpárti tárgyalások lezárultával a kormány várhatóan november közepén terjeszti be az új költségvetési szabályokat a parlamentnek. Az erről szóló egyeztetések már a nyár elején megkezdődtek a Pénzügyminisztériumban. Ha a parlament jóváhagyja a tervezetet, akkor ezentúl nem lehet olyan intézkedéseket hozni, amelyek középtávon növelik a reálértéken számított államadósságot, s – ugyancsak a túlköltekezések megfékezése miatt – az adósságráta alakulását is meg kell határozni majd három évre előre.
A kis adók helyébe lépő új adónemmel kapcsolatban Veres leszögezte: a szakképzési hozzájárulás, az innovációs járadék és a rehabilitációs járulék összevonását továbbra is támogatja a kabinet. Mint ismert, az összevonást valamennyi gazdasági érdekképviselet ellenezte, arra hivatkozva, hogy az átláthatatlanná teszi az adó felhasználását, és tovább növeli a bürokráciát. Korábban az MSZP-frakció azt közölte, hogy nem ragaszkodnak feltétlenül a kormány javaslatához.
A rendezvényen a munkaadók több kérdést tettek föl a pénzügyminiszternek az SZDSZ módosító javaslatait illetően. Válaszában Veres egyértelművé tette: ragaszkodik a költségvetési törvényjavaslathoz, hiszen azt a kormány terjesztette be, amelynek ülésén a koalíciós partner miniszterei is jelen voltak.
Megjelent a Fidesz-frakció legújabb podcastje + videó
