Karácsonyra beérnek a schengeni erőfeszítések

2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karácsonyi vásár Nürnbergben, családi találkozó Varsóban, karácsonyi vakáció Prágában, újévi síelés az Alpokban. Mindez egyszerű lesz, mint az egyszeregy a schengeni térség karácsonyra ígért bővítésével. Az új tagállamok, azaz Csehország, Észtország, Lengyelország, Litvánia, Lettország, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia, valamint a jelenlegi schengeni országok (vagyis az Egyesült Királyság és Írország kivételével az összes korábbi EU-tagállam, továbbá Norvégia és Izland) állampolgárai végre maradéktalanul élvezhetik mindazt, amit az EU egyik legfontosabb vívmánya, a személyek szabad mozgása jelent. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? A schengeni térség bővítésével a térség mind a 24 országában belső határellenőrzés nélkül utazhatunk, családok és barátok a belső határokon való sorbaállás nélkül találkozhatnak egymással. Az EU-n kívüli országokból érkezők már egyetlen vízummal a zsebükben is utazhatnak a schengeni térségen belül, ha pedig rendelkeznek valamely tagállam által kibocsátott tartózkodási engedéllyel, még vízumra sincs szükségük.
Az EU-hoz 2004-ben csatlakozott tagállamok állampolgárai számára ez valóban óriási előrelépés, hiszen könnyebbé és gyorsabbá válik az utazás. A többi uniós tagállam pedig bizonyságot nyerhet arról, milyen előnyökkel jár az európai keretek közötti együttes fellépés. Egy belső határellenőrzés nélküli térség kialakítása példa nélküli, bámulatos teljesítmény. 2007 decemberétől az Ibériai-félszigettől a balti államokig, Görögországtól Finnországig határellenőrzések nélkül lehet majd utazni. Ez – amellett, hogy az egységes Európát szimbolizálja – Európa polgárait megillető alapvető jog is egyben.
E történelmi lépést hosszadalmas előkészület előzte meg: a schengeni térséghez való csatlakozás ugyanis nem megy egyik napról a másikra. Komoly feladatról van szó, hiszen meg kell találnunk a megfelelő egyensúlyt a szabadság és a biztonság között. Ez azt jelenti, hogy miközben lehetővé kell tenni, hogy az Európa iránt érdeklődő jó szándékú emberek ideutazhassanak, és élvezhessék változatos kultúránkat és vendégszeretetünket, mindannyiunk biztonságáról is gondoskodnunk kell. A belső határellenőrzések megszüntetése ugyanakkor a tagállamok közötti bizalom kérdése is. Az országokban végzett szakértői értékelésnek köszönhetően a tagállamok megbíznak egymásban: nemcsak a külső határok többi tagállam nevében történő védelmével, hanem a schengeni térség egészére érvényes vízumok kibocsátásával kapcsolatban is.
2006 folyamán 58 értékelő látogatásra került sor, amelyek az adatvédelem, a rendőrségi együttműködés, a szárazföldi, vízi és légi határokon való külső határellenőrzés, valamint a vízumpolitika területét érintették. 2007-ben az új vízi és légi határok felmérésével együtt tizenöt esetben újraértékelték azokat, míg a schengeni információs rendszert (SIS) további kilenc látogatás alkalmával tesztelték. E hosszadalmas eljárásokra nemcsak a biztonságunk, hanem a tagállamok közötti elengedhetetlen bizalom megteremtése érdekében is szükség van.
Az új tagállamok kimagasló erőfeszítéseinek köszönhetően a schengeni értékelési folyamat során bebizonyosodott: ezek az országok teljesítették a schengeni térséghez való csatlakozás feltételeit. A térséget létrehozó gondolat egyik legfontosabb eleme, hogy a polgárok a lehető legnagyobb szabadságot élvezhessék, miközben a szükséges biztonság feltételeit is meg kell teremteni. Ez pedig nem jött volna létre az úgynevezett schengeni tagállamok közötti pénzügyi szolidaritás nélkül. A rendelkezésre álló egymilliárd euró segítségével az új tagállamok maximálisan megfeleltek a hatékony határellenőrzés kiépítésével járó feladatnak, és ezáltal a schengeni térség teljes jogú tagjává váltak.
Végül, de nem utolsósorban szeretnék gratulálni a portugál elnökségnek a schengeni információs rendszer – a SISone4All projekt – terén mutatott stratégiai irányításhoz és céltudatossághoz, amelyek nagyban hozzájárultak a kezdeti sikerekhez. Ez is mutatja, mi mindent lehet elérni, ha mindenki teljes mértékben elkötelezett egy ilyen sokrétű és komplex projekt mellett.
Hiszem, hogy e belső határok nélküli térség bővítése az Európai Unió polgárai számára történelmi eredmény, amely ez év karácsonyára kézzelfogható előnyöket hoz majd. Büszke vagyok arra, hogy részese lehettem ennek a folyamatnak, és szeretnék köszönetet mondani a tagállamoknak a kemény munkáért.

A szerző az Európai Bizottság alelnöke,
bel- és igazságügyi biztos

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.