Kókával megy lefelé az SZDSZ

Egy százalék: a pártválasztók körében ekkora támogatottságot tudhat magáénak az SZDSZ. A pártelnök-gazdasági miniszter Kóka János népszerűségvesztése az általa vezetett pártét is alulmúlta, jelenleg a másik, ugyancsak az SZDSZ által delegált kulcsminiszterrel, Horváth Ágnessel együtt bérelt helye van a szimpátialisták utolsó helyein. Bár a párt szépen érvényesíti minden fontos politikai-gazdasági elképzelését, az SZDSZ-en belül mégis egyre többen vélik úgy: nem jól mennek a dolgok. Trónfosztásról egyelőre nincs szó.

Bodacz Balázs
2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szerelemházasság ez a szocialistákkal – mondta pár napja lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Akkor a stop.hu-n megjelent interjúja kapcsán kérdeztük, amiben arról is beszélt, hogy egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel akár kormányon is együtt tudna működni a kisebbik koalíciós párt. Noha a Fideszt nem hozta lázba Horn Gábor nagylelkű ajánlata, egy-két dolog mégis megmutatkozott. Leginkább az, hogy a kis pártok keresik a helyüket, az MSZP pedig zsarolás alatt áll. A jól felfogott hatalmi érdeken és politikai pragmatizmuson túl már nem sok minden tartja egyben a koalíciót.
A Horn-interjúval egy időben jelent meg a Tárki felmérése, amely a biztos szavazó pártválasztók körében egy százalékot mért az SZDSZ-nek. Az eredmény nem előzmények nélkül való. Míg a párt népszerűsége idén a pártelnökválasztásig – ez március 31-én történt – emelkedő irányt mutatott, addig Kóka megválasztása után esni kezdett. Ebből több vezető SZDSZ-es is azt a következtetést vonta le, hogy „kár volt Kunczéra hallgatni”. Ismert, Kuncze Gábor korábbi pártelnök vette pártfogásába Kókát, ő ajánlotta elnöknek is. Váltás viszont egyelőre nincs napirenden, mert – mint azt egy másik SZDSZ-es politikus elmondta – „az egy százalék egy eredmény, nem egy tendencia”. – Egyébként is, nem most vasárnap lesznek a választások. De ha már ezzel eljátszunk: ha múlt vasárnap választottunk volna elnököt, akkor az Fodor lett volna, és most vasárnap simán átugranánk a parlamenti küszöböt – mondta az ügyvivői testület egyik tagja.
A párton belül március óta nőtt a feszültség. A parlamenti frakció nagyjából fele-fele arányban „kókista”, illetve „fodorista”, sőt, Eörsi Mátyás frakcióvezető – aki korábban megkérdőjelezhetetlenül Kóka-hívő volt – már meg is orrolt egykori pártfogoltjára. Kóka ugyanis nemsokára az ő székébe ül. A Fodor-tábor megerősödésének jele volt, hogy a párt országos tanácsának elnökévé a környezetvédelmi miniszter baráti-szellemi környezetébe tartozó Gulyás Józsefet választották meg. A párt legfőbb döntéshozó szervében, az ügyvivői testületben pedig oly módon kiegyenlítettek a viszonyok, hogy a „nagy öregek”, így Magyar Bálint, Demszky Gábor, Horn Gábor nem feltétlen személyek, hanem ügyek mellett voksolnak. Ezzel hol ide, hol oda döntenek el egy-egy meccset. Ráadásul nem is mindig egységesek.
Akár csak egy szám az egy százalék, akár tendencia, a pártban nem örülnek neki. A népszerűnek szánt Kóka-féle bejelentésekkel szemben álló, a teljes társadalmi elutasítást magával vonó SZDSZ-es reformintézkedések könnyen tendenciává változtathatják a jelenlegi eredményt, és ezt a pártban is mind többen látják.
– Kóka János a szociálisan érzékeny politikus szerepét magára öltve most megpróbálja megduplázni a párt népszerűségét. Ha sikerül neki, akkor éppen hogy elérjük a parlamenti küszöb felét – jegyezte meg maliciózusan informátorunk. Azt is hozzátette: most mindegy, hogy Fodor Gábor vagy Kóka az elnök. – Az a baj, hogy Gyurcsány Ferenc a kormányfő – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.