Koszovó: Erdéllyel példálózott Putyin

Romániában is út nyílik a magyar szeparatista törekvések előtt, ha Koszovó függetlenné válik – jelentette ki a minap Vlagyimir Putyin orosz elnök a tartomány helyzetéről folytatott vita kapcsán. A magyar Külügyminisztérium nem kommentál.

Ágoston Zoltán
2007. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért hágjuk át a nemzetközi jogot, és bátorítsuk a szeparatizmust Európában és az egykori Szovjetunió területén? Nézzük, mi történik Európában! Nincs elég probléma Spanyolországban, potenciális veszélyforrás Romániában vagy jelenlegi kihívás Belgiumban? – idézte a Kreml irányítóját a Nine O’Clock bukaresti angol nyelvű lap. Putyin a spanyolországi baszk és katalán mozgalomra, a belgiumi flamandok szeparatista követeléseire és az erdélyi magyarok autonómiaigényére gondolt. „Ha felvetjük Koszovó függetlenségét, miért tagadnánk meg azt Abháziától vagy Dél-Oszétiától?” – folytatta Koszovó precedensértékét firtatva az orosz elnök, aki szerint Moszkva csak a nemzetközi joggal összhangban álló megoldásra szeretné rávenni az uniót és az Egyesült Államokat, amikor Szerbiát támogatja.
Kérdésünkre Szelestey Lajos külügyi szóvivő közölte: „Ez az elnök véleménye, tiszteletben tartjuk, de nem feltétlenül értünk egyet vele.” Hozzátette: a külügy nincs olyan helyzetben, hogy kommentálja azt.
A probléma kapcsán Adrian Cioroianu román külügyminiszter azt mondta, hogy országa „nem az elsők között ismerné el” Koszovó függetlenségét. Szerinte a tartományban és a régióban december 10-e után kezdődnek a problémák, amikor véget érnek a Belgrád és Pristina között jelenleg is zajló tárgyalások, és a közvetítő nemzetközi trojka benyújtja jelentését az ENSZ-ben. A múlt héten német diplomáciai források közölték, hogy ha a határidőig nem születik megállapodás, és Pristina ígéretéhez híven kikiáltja a függetlenségét, elképzelhető, hogy elismerik Koszovót. Amerika mellett ugyanis az EU-tagországok nagy többsége is támogatná ezt, Románia, Szlovákia, Spanyolország és Görögország véleménye szerint azonban a függetlenség egyoldalú kikiáltása destabilizálná a nyugat-balkáni régiót. Veton Surroi, az albán tárgyalócsoport tagja – akiről Pristinában azt rebesgetik, hogy ő lesz Koszovó külügyminisztere – kijelentette, Pristina még egy karácsony előtti időpontban kikiáltja függetlenségét.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.