Némi reményre adna okot a magyar Koszovó-politika jövőjét illetően, ha igazak lennének azok a korábban felröppentett sajtóhírek, miszerint a Külügyminisztérium politikai főigazgatójának leváltása a hibás Koszovó-stratégia miatt következett be. Egyes információk arról szóltak, hogy Udvardi úgy tüntette fel a magyar álláspontot a külföldi tárgyalásokon, mintha Magyarország közvetítő szerepet vállalna Szerbia és az Európai Unió között, s ez nem tetszett a külügyi tárca vezetőinek. Lapunk azonban úgy tudja, csupán indokként terjesztették a hírt a Külügyminisztériumban, a leváltás valódi oka a diplomata rossz viszonya Fekszi Márta államtitkárral s néhány befolyásos minisztériumi potentáttal. Udvardi Ivánt Kovács László volt külügyminiszter embereként tartották számon, ez pedig zavart egyes tárcán belüli liberális köröket. A szakállamtitkár egyébként „nem esik nagyot”: hágai nagykövet lesz. Bár a kisstílű politikai kiszorítósdihoz indokként jól jött a koszovói rendezés ügye, világos stratégiát továbbra sem lehet felfedezni a Külügyminisztériumban. A sokat hangoztatott stabilitás, illetve a konszenzus szükségességének budapesti szajkózása olyan alibipolitikát jelez, amelyet egyetlen térségbeli ország sem követ.
Közben Szlobodan Samardzsics, a szerb kormány Koszovó-ügyi minisztere tegnap kijelentette, hogy Belgrád nem fogja elismerni a közvetítő trojka javaslatát, ha az okmány az 1972-es évi német–német megállapodáson alapulna. Ezzel ugyanis Koszovót független államként ismernék el – érvelt Samardzsics. Az a megállapodás két szuverén állam között köttetett meg, Koszovó pedig tartomány Szerbiában, nemzetközi igazgatás alatt.
Ciprus álláspontja. Ciprus sosem fogja elismerni a független Koszovót, s ezt már az EU-val is közölte – jelentette ki tegnap a szigetország külügyminisztere. Erato Kozako-Markullisz szerint Nicosia ragaszkodik az államok területi integritásának, a nemzetközi jog előírásainak és az ENSZ határozatainak végrehajtásához. (MTI)
Megjelent a Fidesz-frakció legújabb podcastje + videó
