Vlagyimir Putyin orosz elnök a találkozó utáni sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az energiabiztonság érdekében Moszkvának és Brüsszelnek előre jelző rendszert kell kiépítenie, amely energiaválság esetén információkat szolgáltatna az orosz energiahordozók szállításáról. Egyúttal javaslatot tett az emberi jogok kérdésével foglalkozó kétoldalú orosz–EU bizottság létrehozására. Tárgyalópartnerei, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és José Socrates portugál miniszterelnök üdvözölték a tervet.
Oroszország kész bármikor újrakezdeni a tárgyalásokat az EU-val az új partnerségi és együttműködési szerződés aláírásáról – ismertette Moszkva álláspontját már a találkozó előtt Szergej Jasztrzsembszkij, az orosz–EU kapcsolatok fejlesztéséért felelős orosz elnöki különmegbízott. Emlékeztetett arra, hogy az előző lengyel kormány a lengyel húsimport orosz tilalma miatt megvétózta, hogy az Európai Bizottságot felhatalmazzák az új partnerségi szerződésről folytatandó tárgyalások megkezdésére. Mint fogalmazott, ezt a kérdést csak kétoldalú szinten lehet és kell megoldani, ahogyan Magyarország esetében a baromfiipari termékekre vonatkozó importkorlátozások viszszavonása történt a napokban. – Budapest nem kezdett el Brüszszelbe szaladgálni, Varsó viszont szándékosan politizálta át a technikai kérdést, és kapcsolta be az EU-t, amelynek nincs forrása a kérdés megoldására, miután ezt nem a politikusok, hanem a szakemberek szintjén kell rendezni – tette hozzá a különmegbízott. Kijelentette: az előre hozott lengyelországi választások eredménye óvatos optimizmusra ad okot az orosz–lengyel és az orosz–európai kapcsolatokban.
A csúcstól sem Brüsszelben, sem Moszkvában nem vártak semmit, nyugtázták orosz kommentárok is, kiemelve, hogy a legfőbb probléma a partneri viszonyról szóló szerződés előkészítésének megkezdése. Ezt eddig Lengyelország akadályozta az orosz húsembargó miatt, de a múlt heti választások nyomán Varsó még aligha tudott kialakítani új politikát. Vagyis a partnerségi szerződésről szóló tárgyalások megkezdését újra el kell halasztani az oroszországi parlamenti és elnökválasztás utánra. A Kommerszant szemleírója úgy vélte, az unió és Oroszország közötti viszony jelenleg afféle hideg és egyre hűlő stabilitás állapotában van. Erre utalt Putyin egyik megjegyzése is a sajtótájékoztatón, amely szerint a washingtoni elképzelések a Kelet-Európába telepítendő rakétapajzsról az 1962-es kubai rakétaválsághoz hasonló helyzetet idézhetnek elő. A felvetést Dana Perino fehér házi szóvivő elutasította.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
