Megalázott brit mozlim államtitkár

Diplomáciai botrányt kavart az Egyesült Államok belbiztonsági hatósága, amikor terroristagyanús személyként letartóztatta Washingtonban Nagy-Britannia első muzulmán vallású államtitkárát. A politikus tavaly már volt áldozata hasonló malőrnek.

Ágoston Zoltán
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Shahid Malik nemzetközi fejlesztésekért felelős brit államtitkárt hazatérte előtt a washingtoni Dulles nemzetközi repülőtéren vették őrizetbe vasárnap, mert feltételezték róla, hogy robbanóanyagot szállít a kézipoggyászában. Malik egy terrorizmus elleni nemzetközi konferenciára érkezett az országba, amelyen találkozott az őt letartóztatók nem egy felettesével is. Az államtitkár később beszámolt arról, hogy a 40 percig tartó vizsgálatban rajta kívül még két fekete bőrű muzulmánt hallgattak ki, gyanúja szerint csak azért, mert mindannyiuknak muzulmán hangzású neve volt. Bár rosszindulatot nem tapasztalt, az Egyesült Államokban hatályban lévő biztonsági intézkedések Shahid Malik szerint nem éppen bizalomépítők.
*
Malik elmondta, az incidens után a hatóságok bocsánatot kértek tőle. Az amerikai belbiztonsági minisztérium (DHS) szóvivője, Christopher White később tagadta, hogy Malikot vallása miatt szemelték volna ki a hivatalnokok. A munkáspárti államtitkár az eset után „mély csalódottságának” adott hangot, mert tavaly novemberben már egy hasonló kálváriát kellett átélnie a New York-i JFK repülőtéren, ráadásul akkor is főelőadóként vett részt a DHS és tekintélyes muzulmán szervezetek által rendezett egyik konferencián. Malik kijelentette, az akkor történtekért már megbocsátott vendéglátójának. A terror elleni küzdelem elkötelezett híveként ismert Malik hangoztatta, a brit tisztségviselőket ugyanolyan tisztelettel kellene fogadnia az Egyesült Államoknak, mint amilyet a washingtoni kollégáik élveznek Nagy-Britanniában.
A biztonsági átvilágítás már csak azért is kényes terület, mert az a vallási viseletet is magában foglalja. Az utasbiztonsági ügynökség épp a közelmúltban külön rendeletet hozott a vallási fejfedőt viselő utasok átvizsgálásáról. Múlt héten napvilágot látott információk szerint az Egyesült Államokban működő Terroristafigyelő Központ listája 755 ezer ember nevét tartalmazza. Névsoruk 2004 óta 200 ezer bejegyzéssel bővült. Joe Lieberman, a szenátus belbiztonsági bizottságának elnöke szerint a lajstrom hossza kétségeket ébreszthet használhatóságát illetően. Szerinte a 755 ezer név májusi adat, a mostani szám 860 ezerre rúghat. Timothy Sparapani, az Amerikai Civil Szabadságjogi Szövetség jogásza szerint a kongresszusnak több figyelemmel kellene felügyelnie a központ tevékenységét, mielőtt mindenki terroristagyanús személlyé válik. Paul Rosensweig, a DHS államtitkára viszont azzal védekezett, hogy a hatóságok csak 2007-ben több mint ötezer potenciális fenyegetést jelentő személyt tartóztattak fel az országhatárokon.
Shahid Malik számára az őrizetbe vétel csak egyik epizódja volt az őt rossz színben feltüntető sorozatnak a múlt héten. Útja előtt kiderült, évi több mint 185 ezer fonttal a brit alsóházi honatyák között az élen áll a személyes költekezésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.