Ősfadarabok eladók

Dobozokban árulták Miskolcon a hét végén a Bükkábrányban feltárt mocsáriciprus-leletből származó darabkákat. Az adománygyűjtő akció hatalmas érdeklődés mellett zajlott, majdnem 300 ezer forint gyűlt össze a Herman Ottó Múzeum javára. A pénzt a fák tárolására megfelelő pavilon építésére fordítanák; az idő sürgeti a régészeket. A kulturális tárca tízmillió forintot ígért a célra.

Berta Hajnal
2007. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hirdették meg széles körben az akciót, mégis rövid idő alatt gazdára talált az a 667 dobozka, amelyekbe a szállításkor letöredezett mocsáriciprus-darabkákat helyeztek el a Herman Ottó Múzeum munkatársai. Veres János, az intézmény régésze kérdésünkre elmondta: további 400 leletdarab dobozolását megkezdték, ezzel nagyjából el is fogynak a kuriózumnak számító forgácsok. Amióta a média beszámolt a hét végi akcióról, égnek a telefonvonalak; erdei iskolák, a Bükki Településszövetség, illetve dél-borsodi pedagógusok is szeretnének a páratlan értékből. Az öszszegyűlt pénzt a múzeumban otthonra talált négy ősfa konzerválására, illetve egy speciális, nyitható tetejű pavilon építésének befejezésére fordítják. A fák súlyát folyamatosan kell mérni, hogy megállapítsák, mennyi konzerválóanyagot szívtak fel, ehhez daruval emelik ki őket. A régész hangsúlyozta: az idő sürget, hiszen a szabad téren, szarkofágokban tárolt fák nem bírják ki az első fagyokat, november végéig biztonságos helyre kell kerülniük. A konzerváláshoz elegendő cukoradomány gyűlt össze, és a tartósításhoz alkalmas tartály elkészítését is biztosítják a szponzorok. A múzeum a kulturális tárcától vár segítséget, ígéretet kaptak 10 millió forint átutalására. Veres János szerint a térségben mindenki magáénak érzi a leletet, s a régész úgy tudja, novemberben a miskolci közgyűlés is foglalkozik az ősfákkal.
Emlékezetes: egy bükkábrányi bányában júliusban bukkantak a 16 mocsári ciprusból álló leletre, a nyolcmillió éves ősfákból hat a késlekedés miatt elpusztult, négyet a Herman Ottó Múzeumba, hatot pedig az ipolytarnóci ősparkba szállítottak. A mentés költségei eddig 40 millió forintra rúgnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.