Szalmaerőmű ellen tüntettek Szerencsen

Szőlészek, borászok, környezetvédők, gazdák és civil szervezetek képviselői tiltakoztak szombaton Szerencsen, a város határában lévő iparterületen felépítendő szalmatüzelésű erőmű ellen. Nemtetszésüknek adtak hangot amiatt, hogy a város önkormányzata támogatja a biomasszára alapozott hőerőmű megépítését a világörökség részét képező régió közvetlen közelében.

Tolcsvai L. László
2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Energiát bárhol, tokaji aszút azonban csak Tokaj-hegyalján lehet termelni – fogalmaztak a tüntetők a Hujber Ottó vezette, BHD Hőerőmű Zrt. nevű MSZP közeli vállalkozás által megkezdett gigantikus építkezés területéhez közeli világörökségi városkapu mellett. Az ötven megawatt teljesítményű erőmű alapjainak előkészítésénél tartanak a kivitelezők, ám a traktorokkal, transzparensekkel érkező szőlős- és borosgazdák, valamint az állattenyésztők a hozzájuk csatlakozott környezetvédőkkel, civilekkel együtt úgy vélik, még nem késő leállítani azt a beruházást, amely az aszú, valamint a tokaji bor hírneve növelése helyett Szerencs környéke iparosításának kedvez.
Rakaczki Rita a Tokaj Renaissance Egyesület képviseletében szólt az egybegyűltekhez, s azt hangsúlyozta: hiába minden erőfeszítés, tiltakozó levél az illetékeseknek, vita a szakmai fórumokon, nem sikerült eredményre jutni az elmúlt hónapokban, mint ahogy az ICOMOS nevű zöldszervezet mint a világörökségi bizottság állandó műemlékvédelmi szakértő testülete sem tudta leállítani az építkezés megkezdését. A Tokaj Renaissance Egyesület elnöke, Mészáros László szavait idézte Rakaczki Rita, amikor azt mondta: a tüntetők nem a szalmatüzelésű erőmű, hanem a megvalósítás helyszíne ellen tiltakoznak. Akad ebben az országban számos olyan terület – tette hozzá –, ahol az nem veszélyeztetné a természetet. Szerinte Szerencs a lehető legrosszabb választás volt.
Hörcsik Richárd, Sárospatak fideszes polgármestere úgy fogalmazott: mint ahogy Sólyom László államfő zempléni látogatásakor elítélte a terv megvalósítását, ő ugyancsak megkérdőjelezi a szerencsi terv célszerűségét. Figyelmeztetett: nem elég, hogy Szerencsen próbálják tönkretenni a hegyaljai szőlősgazdák munkájának eredményeit, ott van még a tőketerebesi szénerőmű ügye is, amelynek megépítése esetén szintén a tokaj-hegyaljai világörökségi státus kerülne veszélybe.
Szerencs önkormányzati képviselői ugyan elfogadták a tervet, s jóváhagyták az építkezés beindítását, ám a városvezetés nem egyeztetett a tokaj-hegyaljai civil szervezetekkel – fogalmazott Hujber Ottó vezérigazgató, elhárítva ezzel a felelősséget magáról. Világossá tette, nem mond le a csaknem 35 milliárd forint értékű beruházásról.
Rónavölgyi Endréné, Szerencs MSZP-s polgármestere állítja: a megvalósítás a térségben élő emberek érdekeit szolgája, s figyelembe veszi a tokaji világörökség érdekeit. Mint mondta, a kizárólag mezőgazdasági alapanyagokat felhasználó erőmű az alkalmazott világszínvonalú technológia miatt környezetvédelmi szempontból mindenben megfelel az előírásoknak, amit a szakhatósági vizsgálat is megerősített, ráadásul közvetlenül 133 embernek adna munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.