Új elmélet az AIDS-ről

Az AIDS kórokozója Haitin keresztül, az eddig feltételezettnél tíz évvel korábban érkezett az Egyesült Államokba, és onnan terjedt szét a világban már 1969-től kezdve – állapították meg kutatók fagyasztott vérminták genetikai elemzése után.

MN-összeállítás
2007. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden bizonnyal egy ismeretlen bevándorló hurcolta be az Egyesült Államokba a HIV-vírust Haitiból 1969 körül. Több mint egy évtizeden át terjedt tovább, mire a járványügyi szakértők 1981-ben azonosították és elnevezték a kórt – adta hírül a távirati iroda egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya alapján. Az első ismert amerikai AIDS-áldozatok között feltűnően magas volt a karibi szigetországból bevándorlók aránya. Michael Worobey, az Arizonai Állami Egyetem evolúcióbiológusa és kollégái öt ilyen, 1982–1983 között meghalt beteg azóta fagyasztva őrzött vérmintáját elemezték, majd összevetették 117 ugyancsak korai, a világ legkülönbözőbb pontjairól származó áldozat mintájával. A genetikai vizsgálat révén feltérképezték a vírus terjedésének útvonalát. Kimutatták, hogy Közép-Afrikán kívül az összes fertőzött területen, 19 országban olyan típusú HIV-vírus terjedt el az AIDS-korszak hajnalán, amely a karibi eredetű törzsből fejlődött ki. Haitire Afrikából került a vírus, a számítások szerint 1966 körül. Ott alakult ki aztán a leginkább elterjedt változat, a HIV-1 M főcsoport B altípusának őse, hogy aztán az Egyesült Államokon keresztül szétszóródjon az egész világon.
„Ebből az egy fertőzésből kettő lett, majd újra megduplázódott és már négyen hordozták a vírust. Egy darabig – jó pár évig talán – száznál kevesebb fertőzött lehetett. Aztán elérte a százas, majd villámgyorsan az ezres és a tízezres nagyságrendet. Mire a nyolcvanas évek elején felismerték, már valószínűleg százezer felett volt a fertőzöttek száma. Hátborzongató arra gondolni, hogy ilyen sokáig keringett az orrunk előtt” – mondta Michael Worobey.
Az új verzió, a „haiti kapcsolat” cáfolja azt a korábbi elméletet, amely szerint a halálos kórt egy Gaétan Dugas nevű homoszexuális kanadai légiutas-kísérő, az úgynevezett zéró páciens hurcolta be az Egyesült Államokba. A kutatás eredményét az amerikai tudományos akadémia folyóirata (PNAS) közölte friss számában. Az AIDS mostanáig huszonötmilliónál is több halálos áldozatot szedett világszerte, a HIV-fertőzöttek száma pedig eléri a negyvenmilliót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.