Kénytelenek vagyunk ezt a programot olyanokkal végrehajtatni, akik legalább hisznek benne – reagált Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Iroda államtitkára a parlamentben arra a felvetésre, hogy a még február elején meghirdetett helyi vidékfejlesztési irodák vezetői között miért akadnak olyan szép számmal a szocialista párthoz köthető személyek. – Mi vagyunk kormányon, ez az ügy a mi felelősségünk, az EU-val egyeztetett teljesen korrekt pályázat után kerültek az irodák kiválasztásra – érvelt Gőgös, aki szerint „ami ebben a témában elindult, nem más, mint egy-két emberrel kapcsolatos személyi probléma”.
Az EU-s forrásokat koordináló szerepkörért történő tülekedés érthető, hiszen az uniós agrárpénzeknél „egyfajta hidat képező” 167 irodához csatlakozó úgynevezett Leader (uniós vidékfejlesztési) programban hét év alatt 260 milliárd forint felhasználását érintő pályázat szerepel. A szintén EU-s pályázatokhoz kapcsolódó tanácsadói szerepkört ellátó kistérségi megbízottak között a Heti Válasz legfrissebb számában közölt lista szerint szintén taroltak az MSZP-s kötődésű szakemberek. A legszebb példát talán Veresegyháza nyújtja: a kistérségi megbízotti tisztséget itt Gundy György tölti be, míg felesége a vidékfejlesztési iroda vezetője, mindketten szocialista hátszéllel rendelkeznek a hetilap szerint.
Az országban jelenleg három, egymással párhuzamosan működő tanácsadói hálózat működik, amelyek mindegyike az EU-s források körül sürgölődik: a fent említett hvi-k és a kistérségi megbízottak mellett a regionális fejlesztési tanácsokhoz tartozó, „A Nemzeti fejlesztési terv házhoz jön” koordináció is ide tartozik. A jövő évi költségvetésben a hasonló feladatkörrel rendelkező hálózatok működési költségei megközelítik a kétmilliárd forintot. Ebben természetesen nem szerepelnek az egyes operatív programokra, illetve az Új Magyarország fejlesztési terv működtetésére és a kommunikációjára fordítandó tízmilliárdok.
Pelczné Gáll Ildikó tegnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az infrastruktúra nem szolgálja a fejlesztési célokat, mert az uniós pénzek nem a kormányt illetik meg, hanem a magyar lakosságnak és a vállalkozóknak járnak. A Fidesz alelnöke hozzátette: a közpénzen létrehozott hálózatok pártbefolyás alatt állnak, működésük átláthatatlan, nem hatékony, és még kevésbé gazdaságos. Az ellenzéki párt egy olyan, szakmai alapon megszervezett hálózatban látja a kiutat, amely pártfüggetlen és elszámoltatható.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
