Mosószer: folyékonyt vagy por kiszerelésűt? Olcsót vagy drágát?

A média számos mosóport, mosószert reklámoz, az üzletek ennél még többet kínálnak, a vásárló pedig kellő ismeret hiányában nehezen tud választani.

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
2013. 08. 26. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kereskedelemben kapható mosószerek körében óriási a választék. Mondhatjuk, hogy túlkínálat van. Ismereteink alapján a fogyasztó több mint 30 ismert és kevésbé ismert márkanév alatt legalább 100 különféle mosószer közül választhat. A mosószerek közül mindegyik típus más-más felhasználásra ajánlott. Hogy a célnak legmegfelelőbbet  választhassuk, célszerű ismerni az egyes mosószerek tulajdonságait.

A választást számos egyéni tényező is befolyásolhatja: például az ismert márka, a megjelenési forma, a szemléletes és részletes tájékoztató, a kiszerelés mennyisége, vagy épp a fogyasztói ár. Külföldi teszteredmények azt igazolják, hogy az olcsó és a drága mosóporok mosóhatása között nincs jelentős különbség. Az átlagos hétköznapi szennyeződést a legtöbb mosópor jól tisztítja. Ezért leginkább az ismert márkájú, de alacsonyabb árfekvésű mosóporokat érdemes vásárolni.

A legutóbbi mosószer-összehasonító termékvizsgálatunk minősítése alapján megállapítható, hogy a termékek 57 százaléka kiváló és jó minősítésű, 30 százaléka közepes, 13 százalék a pedig nagyon gyenge minőségi szintet képvisel. Az eredmények alapján nem tudtunk általános következtetést levonni arra vonatkozóan, hogy a folyékony, vagy a por kiszerelésű készítmények hatékonyabbak-e. Biztosan azt lehet elmondani, hogy a folyékony termékekben a tenzidek koncentrációja magasabb, sosem tartalmaznak azonban a mosás hatékonyságát növelő oxigénalapú fehérítőszert. Az 1 százalékos oldatok pH-értéke a mosóporoknál 2 pH-értékkel nagyobb a folyékony termékekhez képest, ami a porokban alkalmazott Na2CO3-nak (mosószóda) tulajdonítható. A szóda a mosási folyamatban részt vesz, növeli a mosószer hatékonyságát, a magas pH viszont a textíliákat kevésbé kíméli és a környezetnek sem kedvez.

Összességében megállapítható, hogy nincs szoros összefüggés a minőség és az ár között, így a fogyasztónak az általa kipróbált és mind minőségben, mind árban elfogadható termékhez célszerű ragaszkodnia.

A háztartási mosó- és mosogatószerek egyik legfontosabb összetevői a foszfátok. Funkciójuk szerint lágyítják a kemény vizet, ezzel ugyan hatékonyabbá teszik a mosószereket, de amint a szennyvízzel együtt a tavakba vagy folyókba kerülnek, elősegítik az algásodást, aminek következtében a halak és egyéb vízi élőlények nem jutnak elegendő oxigénhez. Környezetvédelmi szempontokból a mosószerekben a foszfátokat újabban a kevésbé környezetterhelő zeolittal helyettesítik.

A foszfáttartalom meghatározása céljából mintavételezett termékek 35 százaléka bizonyult foszfátmentesnek, míg a termékminták 50 százalékánál a termékfeliraton vállalt értéknél jóval kisebb foszfáttartalmat mért a laboratórium. A vizsgált termékek 15 százaléka kis mennyiségben tartalmazott csak foszfátot, melyeknél a mért foszfáttartalom a címkén deklarált értékkel megegyezett.

További hasznos információk találhatók a témában az NFH honlapján a mosóporok vizsgálatáról, illetve arról, hogy mit kell tudni a mosóporokról, videóanyagot jó tanácsokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.