A kereskedelemben kapható mosószerek körében óriási a választék. Mondhatjuk, hogy túlkínálat van. Ismereteink alapján a fogyasztó több mint 30 ismert és kevésbé ismert márkanév alatt legalább 100 különféle mosószer közül választhat. A mosószerek közül mindegyik típus más-más felhasználásra ajánlott. Hogy a célnak legmegfelelőbbet választhassuk, célszerű ismerni az egyes mosószerek tulajdonságait.
A választást számos egyéni tényező is befolyásolhatja: például az ismert márka, a megjelenési forma, a szemléletes és részletes tájékoztató, a kiszerelés mennyisége, vagy épp a fogyasztói ár. Külföldi teszteredmények azt igazolják, hogy az olcsó és a drága mosóporok mosóhatása között nincs jelentős különbség. Az átlagos hétköznapi szennyeződést a legtöbb mosópor jól tisztítja. Ezért leginkább az ismert márkájú, de alacsonyabb árfekvésű mosóporokat érdemes vásárolni.
A legutóbbi mosószer-összehasonító termékvizsgálatunk minősítése alapján megállapítható, hogy a termékek 57 százaléka kiváló és jó minősítésű, 30 százaléka közepes, 13 százalék a pedig nagyon gyenge minőségi szintet képvisel. Az eredmények alapján nem tudtunk általános következtetést levonni arra vonatkozóan, hogy a folyékony, vagy a por kiszerelésű készítmények hatékonyabbak-e. Biztosan azt lehet elmondani, hogy a folyékony termékekben a tenzidek koncentrációja magasabb, sosem tartalmaznak azonban a mosás hatékonyságát növelő oxigénalapú fehérítőszert. Az 1 százalékos oldatok pH-értéke a mosóporoknál 2 pH-értékkel nagyobb a folyékony termékekhez képest, ami a porokban alkalmazott Na2CO3-nak (mosószóda) tulajdonítható. A szóda a mosási folyamatban részt vesz, növeli a mosószer hatékonyságát, a magas pH viszont a textíliákat kevésbé kíméli és a környezetnek sem kedvez.
Összességében megállapítható, hogy nincs szoros összefüggés a minőség és az ár között, így a fogyasztónak az általa kipróbált és mind minőségben, mind árban elfogadható termékhez célszerű ragaszkodnia.
A foszfáttartalom meghatározása céljából mintavételezett termékek 35 százaléka bizonyult foszfátmentesnek, míg a termékminták 50 százalékánál a termékfeliraton vállalt értéknél jóval kisebb foszfáttartalmat mért a laboratórium. A vizsgált termékek 15 százaléka kis mennyiségben tartalmazott csak foszfátot, melyeknél a mért foszfáttartalom a címkén deklarált értékkel megegyezett.
További hasznos információk találhatók a témában az NFH honlapján a mosóporok vizsgálatáról, illetve arról, hogy mit kell tudni a mosóporokról, videóanyagot jó tanácsokkal.