Nézzük rögtön az első kulcskérdést: utazhat-e gyerek az első ülésen? A főszabály ebben az esetben az, hogy 150 centiméter alatti gyerek semmilyen módon nem utazhat itt. Kivétel egy esetben lehetséges: csecsemő a menetiránynak háttal szerelt babaülésben szállítható, ha nincs vagy kikapcsolható a légzsák.
Hátul főszabály szerint 135 centiméter alatt kötelező a biztonsági ülés igénybe vétele. A 135 és 150 centi közötti gyermeket elegendő a biztonsági övvel rögzíteni, ha azt a testméretéhez ülésmagasítóval vagy állítható övvel beállítottuk.
Manapság kifejezetten ritka, hogy valaki biztonsági öv nélküli autóval közlekedik, de régi típusoknál előfordul, hogy gyárilag nincs biztonsági öv. Ekkor a 3 év feletti, de 135 centi alatti gyermek biztonsági gyerekülés nélkül is utazhat, három év alatti viszont nem, méghozzá semmilyen módon!
Érdekes kérdés, melyik gyerek milyen ülésben utazhat, illetve mikortól lehet ülésmagasítót használni. A gyermekülés feltétlenül szükséges 135 centiméteres magasságig, e felett – amennyiben elmúlt 3 éves – „a gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni”. Mit jelent ez? Azt, hogy a KRESZ nem írja elő kötelezően az ülésmagasítót, e kor és méret felett csak annyi szükséges, hogy biztonságosan rögzíthető legyen, övvel, vagyis ne a nyakán feszüljön, hanem illeszkedjen a testalkatához.
Nem kell továbbá gyerekülésben szállítani a gyerekeket a taxi hátsó ülésén, a mentő betegellátó terében, a menetrend szerinti autóbuszokon, illetve ha a gyerek a külön jogszabályban meghatározott, orvos által kiállított igazolással rendelkezik.