A „reuma” a szervezet gyulladásos megbetegedése, és elsősorban az ízületeket érinti. A belhártya megvastagszik és akadályozza a normális működést, mozgást, az ízület és az ízület körüli szövetek, például inak fokozatosan elpusztulnak. Sajnos ez a betegség felnőtt- és fiatalkorban (ilyenkor még rosszabb indulatú) is jelentkezik, eredete ismeretlen, feltételezik az öröklött tényezők szerepét. Lényege, hogy a szervezet saját kötőszöveti elemeit idegenként ismeri fel, és ellenük gyulladásos reakcióval védekezik. A kórkép a népesség körülbelül 1 százalékánál jelentkezik, nőknél gyakoribb, mint férfiaknál.
Kezdetben rossz közérzet, láz, testsúlycsökkenés lép fel. Az ízületek gyulladásos tünetei közül – kezdődhetnek hirtelen, de lappangva is – legkorábban az ízület belhártyájának gyulladásos megvastagodása, valamint az ízületi folyadék felszaporodása észlelhető. Ezek akadályozzák az ízületi mozgást, az izmok begörcsölnek, később a ízületek hajlított helyzete állandósul. Párhuzamosan ínhüvelygyulladás, a bőrben reumás csomók és csontelváltozások is kialakulnak. A későbbi fázisában fájdalmas kötőszövetes vagy csontos ízületi merevség jelenik meg az adott ízület torzulásával.
A diagnózist a jellemző tünetek alapján állítjuk fel. Ilyenek a reggel több mint egy órán keresztül fennálló ízületi merevség, legalább 3 ízület, főleg a kisízületek együttes érintettsége, mindkét oldali azonos hely megbetegedése, a reumás csomók, a vérből a reumafaktor kimutathatósága és a röntgen felvételeken látható elváltozások. Ha beigazolódott a reumás ízületi gyulladás, a kezelés nagy vonalakban a következő: A nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, illetve az úgynevezett immunrendszer gyengítő szerek alkalmazása segít megszüntetni a gyulladást az adott ízületekben.
A maradandó károsodások okozta nehézségeket különböző ortopédiai segédeszközök használata enyhítheti, ha a betegség már olyan stádiumú, hogy durva deformitások alakultak ki, ortopéd-kézsebészeti műtéti beavatkozásra, akár protézis beültetésre is szükség lehet.
Reumás gyulladás gyanúja esetén háziorvosi beutalóval mielőbb reumatológus szakorvoshoz kell fordulni, aki a szükséges kivizsgálás után meghatározza a kezelés menetét.