Hogyan ne legyen kerítésszaggató a pálinka?

Nagyapáink, némi túlzással, még a gumicsizmát is bedobták a cefrébe, a cukorról nem is beszélve – hagy szaporodjon. Hogyan emlékeznek? Jó volt az a pálinka?

tt
2012. 09. 27. 5:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután beszereztük házi pálinkalepárló berendezésünket, jöhet a nagy kérdés. hogyan tovább? Az MNO-nak Szabó Ferenc, a Pálinkafőzés.com ügyvezető igazgatója mondta el, mi az az öt dolog, amire érdemes odafigyelni a pálinkafőzésnél.

Rothadó gyümölcsöt ne

Az első és egyik legfontosabb az alapanyag. Csak olyan gyümölcsöt válasszunk, amit magában is elfogyasztanánk. Szennyezésmentes, tiszta, érett gyümölcsöt válasszunk alapanyagnak. A penészes, rothadt gyümölcsöt lehetőleg ne szórjuk bele a cefrének szánt anyagba. Bár egyes gyümölcsárusoknál kapható előre csomagolt cefre, de ne vegyünk mérget arra, hogy primőr gyümölcsöt csomagolnak nekünk leendő pálinkánk kedvéért. A penészes, rothadt gyümölcsből készült pálinka dohos szagú és ízű lesz, amit utólag nem tudunk korrigálni.

Jól lezárni, naponta megkavarni

A második sarkalatos pont a cefrekészítés. A cefretartó edényt érdemes jól lezárni, hogy az oxidálódási folyamatoknak elejét vegyük. Ügyeljünk rá, hogy ne tegyük ki túlzott napsütésnek sem. A cefrét a jó erjedést elősegítendő érdemes naponta megkavarni. Az erjedési folyamat jele a buborékos fortyogás, ami optimális esetben két hét alatt véget ér, ekkor kezdhetjük el főzni a pálinkánkat.

Gyakorlat teszi a mestert

A pálinkafőzés is olyan, mint bármelyik más szakma: gyakorlat teszi a mestert. Az optimális, 75-80 Celsius-fokos forrási hőmérsékletet elektromos vagy gázüzemű lepárlóval könnyen tarthatjuk ezt a hőmérsékletet, a fa tüzelésű lepárlónál ez lényegesen nehezebb. Olyan ez, mint amikor idegen autót vezet az ember, ki kell tapasztalni, rá kell érezni a forrásra és a hevítésre.

Figyelni az illatra

A főzési folyamat legfontosabb része a lepárlás. A kétkörös főzési folyamat során először az alkoholt kapjuk meg, majd a második főzés során már az ízeken és az aromákon van a hangsúly. A tiszta pálinkát a középpárlat adja. Bár az előpárlatban is vannak aromák, nehéz eldönteni, hol kezdődik a középpárlat. Ha túl sok előpárlat kerül a pálinkába, akkor az szúrós szagú lesz. A túl sok utópárlat pedig a rothadó gyümölcs szagát keveri bele a pálinkába. A legnagyobb kihívást az elő- és középpárlat belövése és szétválasztása jelenti. Úgy kell dönteni, hogy a pálinkába elegendő íz és aroma kerüljön, de ne legyen kellemetlen illata.

Egy évig pihentetni

A kinyert pálinkát szobahőmérsékleten üvegedénybe érdemes áttölteni, majd desztillált víz és alkoholfokoló segítségével beállítani az optimális alkoholtartalmat, ami általában 50 fok. A kész nedűt műanyag vagy üveg tárolókban szobahőmérsékleten érdemes tárolni. Bár a pálinkánk azonnal iható, érdemes várni a fogyasztással egy évet (de legalább 6 hónapot), amíg a benne rejlő aromák és ízek kidomborodnak és harmonikusak lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.