Jorge Mario Bergoglio bíboros pápává választásával az egyház a világ azon térsége felé fordult, amely a jövőjét jelenti – írja a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap csütörtökön. Dél-Amerika a világ azon része, ahol a keresztény vallás még mindig nagyon erős, és társadalmi konfliktusok sem veszélyeztetik. Az egyházat Dél-Amerikában reménynek tartják, amely elősegítheti a jobb és igazságosabb társadalom eljövetelét – mutat rá a lap. Hozzáteszi: Ferenc pápa éltető latin-amerikai szellőt engedhet be az egyházi körökbe, és képes lehet harcolni az egyház elvilágiasodása ellen, amely Európában a legerősebb.
Ez közelítheti egymáshoz a két egyházat
Oroszország kívül esik majd az új pápa érdeklődési körén – fejtette ki az orosz Kommerszant FM rádió főszerkesztője és egyben kommentátora, Konsztantyin Eggert. A tekintélyes orosz kiadóvállalat rádiójának főszerkesztője szerint az új katolikus egyházfő a harmadik világban fejt majd ki misszionárius tevékenységet, és nem lesznek számára annyira fontosak a kapcsolatok Moszkvával. Eggert ugyanakkor úgy vélte, hogy éppen ez közelítheti egymáshoz a két egyházat és segítheti elő a római pápa és az orosz ortodox egyházfő találkozását. Ferenc pápa megválasztásának Oroszország szempontjából „nem lesz negatív következménye, de hogy lesz-e pozitív eredménye, meglátjuk” – vélekedett a kommentátor.
Az új pápa kiválasztásakor ismét kompromisszumot kötöttek a kardinálisok – vélte Viktor Hrul vallási szakértő, katolikus újságíró, aki örömmel fogadta a katolikus egyházfő névválasztását. „Szent Ferenc nagy tiszteletnek örvend Oroszországban, a katolikusok és az ortodox keresztények körében egyaránt” – mondta. Alekszej Jugyin, az orosz Állami Humán Egyetem valláskutató intézetének docense szerint Ferenc pápa kiegyensúlyozottan konzervatív szemléletű, ezért elégedettek vele nagyon sokan. Jugyin biztos abban, hogy az új katolikus egyházfő folytatja XVI. Benedek politikáját. Kérdés, mi lesz az egyházi reformokkal és milyen új kezdeményezések születnek a vezetése alatt.
Horvát gyóntatópap
A túlnyomó többségében római katolikus vallású horvátok meglepődve, de lelkesedéssel fogadták az argentin bíboros pápává választását. Habár a média sugalmazására Horvátországban a legtöbben Angelo Scola milánói érseket tartották a legesélyesebb jelöltnek, a horvátok melegen, sajátjukként üdvözölték a latin-amerikai pápát. Argentínában jelentős lélekszámú horvát származású közösség él, közöttük horvát papok is, sőt – ahogy azt a Vecernji list napilap írja – Bergoglio bíboros gyóntatópapja is horvát szerzetes, Berislav Ostojic atya volt, előtte pedig 30 éven át egy másik horvát, Nikola Mihaljevic atya.
Jó kapcsolatot ápolt a zsidó közösséggel
Az új pápa Buenos Aires érsekeként jó kapcsolatokat ápolt az argentin zsidó közösséggel – emelte ki az izraeli média csütörtökön, Jorge Mario Bergoglio pápává választása után. Az argentin érsek 1994-ben a Buenos Aires-i AMIA zsidó közösségi ház felrobbantása után szolidaritását fejezte ki a helyi zsidókkal, 2005-ben pedig az első közéleti személyiségként írta alá a merénylet ügyében igazságszolgáltatást követelő petíciót. 2010-ben meglátogatta az újjáépített központot, és tárgyalt ott a zsidó vezetőkkel. Az izraeli sajtó emlékeztet arra is, hogy Bergoglio érsek 2007-ben részt vett az egyik zsinagóga zsidó újévi ünnepségén, s ott felszólalva „bátyáimnak” nevezte a zsidókat. Előszót írt Sergio Bergman argentin rabbi könyvéhez, s abban „egyik tanítómnak” nevezte a rabbit.
Tavaly novemberben egy rabbival közösen az 1938-as német kristályéjszakáról való megemlékezés házigazdája volt egy katedrálisban. Közös zsidó–katolikus jótékonysági programot is szervezett a Buenos Aires-i szegények javára a 2000-es évek elején. Hosszú évek óta szorosan együttműködött a Latin-amerikai Zsidó Kongresszussal is, és találkozókat tartott zsidó fiatalokkal. „Ismerjük az értékeit és az erősségeit” – mondta Claudio Epelman, a Zsidó Világkongresszus latin-amerikai ágának ügyvezető igazgatója. „Nincs kétségünk afelől, hogy nagyszerű munkát fog végezni a katolikus egyház élén.”
A névválasztás programadás
A vezető osztrák napilapok csütörtökön kiemelték, hogy Ferenc pápa személyében az egyház egy latin-amerikai képviselőt választott vezetőjévé, akinek a névválasztását programadásként értékelték. A Die Presse szerint Ferenc új korszak kezdetét jelzi az egyházban. A vezető osztrák konzervatív napilap arról írt: egyrészről meglepetést keltett az Európán kívüli, vatikáni kúriai tapasztalatokkal nem rendelkező érsek, a szegények pártfogójának megválasztása, ahogy az új pápa névválasztása és bemutatkozása is. A katolikus egyház bizonyos értelemben újra feltalálja magát a latin-amerikai pápa által. Az egyház feltehetően nem halogathatja már tovább a megoldatlan kérdéseket. A bíborosok választása alkalmas arra, hogy reményt keltsen, és nem csak a katolikusok között – írta a Die Presse.
Hallatlan kontraszt
Nyolc oldalt szentelt Jorge Mario Bergoglio pápává választásának csütörtökön a La Libre Belgiue francia nyelvű belga országos napilap, amely józan, egyszerű, titokzatos és összetett személyiségnek mutatja be a római katolikus egyház új vezetőjét. A lap rámutat, hogy Ferenc mindig kerülte a fényűzést, nem az érseki palotában él, hanem egy egyszerű lakásban, metróval jár, munkatársait pedig arra kérte, ne kísérjék el Rómába, a repülőjegyek árát inkább adják rászorulóknak. „Képzeljék el a hallatlan kontrasztot a Szent Péter tér pompázatos nagyszerűsége és az argentin nyomornegyedek döngölt földpadlói és palatetői között, amelyek nyilván sokkal ismerősebbek a számára” – írja a lap, amely kiemeli, hogy Bergoglio az első római katolikus egyházfő, aki az amerikai kontinensről származik, az első, aki jezsuita és az első abban is, aki a Ferenc nevet választotta.
Peking gratulált, de...
Peking gratulált Bergoglio bíboros pápává választásához és reményét fejezte ki, hogy a Vatikán az ő vezetésével rugalmas és pragmatikus hozzáállással igyekszik majd javítani Kína és a Szentszék közötti kapcsolaton – derült ki a kínai külügyi szóvivő csütörtöki szokásos sajtótájékoztatóján. Hua Csun-jin szóvivő kifejezte országa őszinte szándékát arra, hogy rendezze viszonyát a Vatikánnal, de ennek feltételeként megerősítette azt is, a Vatikánnak meg kell szakítani diplomáciai kapcsolatát Tajvannal, s ígéretet kell tennie arra, hogy „a vallás ürügyén nem avatkozik be Kína belügyeibe”.
Vissza az egyszerű emberek közé
A 86 százalékban ortodox lakosságú Romániában szimpátiával írtak a lapok a szerdán megválasztott új katolikus egyházfőről, akiben egy szerény, megnyerő, méltán népszerű vezetőt látnak. A Gandul című lap Ferenc, a szegények atyja címmel közölt rövid méltatást, amelynek szerzője azt írja, mély benyomást tett rá ez „a barátságos, szemüveges, derűs ember, akit maga a Szentlélek választott ki a konklávéból”. A cikkíró szerint mind a szegényekkel sorsközösséget hirdető névválasztás, mind közvetlensége azt sugallja, hogy Ferenc pápa vissza fogja terelni az egyházat az igazságra szomjazó, egyszerű emberek közé.
Az Adevarul című lap azt fejtegeti, hogy bármilyen meglepőnek tűnt Jorge Mario Bergoglio megválasztása, valójában ő az ideális jelölt arra a feladatra, hogy Rómát a harmadik világhoz közelítse. Ferencben, gyökerei miatt, a bíborosok egy olasz pápát, a hívők pedig a harmadik világot látják – véli az Adevarul cikkírója. A román lap azt is felidézi, hogy az argentin érsek korábban busszal közlekedett, és amikor bíborosi rangot kapott, a hívek százait győzte meg arról, hogy a beiktatása alkalmából tervezett római zarándoklatuk útiköltségét fordítsák inkább a szegények megsegítésére.
Nagy a várakozás
Ferenc pápa még Buenos Aires-i bíborosként interjúiban arról beszélt, hogy a katolikus egyház túlságosan zárt és központosított – mondta a Gazeta Wyborczának nyilatkozva Waclaw Oszajca lengyel jezsuita szerzetes. Ezért nagy a várakozás iránta. Az egyháznak most jobban meg kell nyílnia az emberek, saját hívei felé, nagyobb figyelmet kell fordítania a szegényekre és a kirekesztettekre, csökkentenie kell a bürokráciát és a formalizmust - tette hozzá. Jaroslaw Makowski filozófus, publicista, az Állampolgári Intézet igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az új pápát egyszerű, szerény embernek ismerik, aki nem élt a neki járó privilégiumokkal. Talán éppen ő lesz az, aki az egyházat a szegények felé tolja, ami az evangélium lényege. Talán véget ér az az egyház, amelyet ma ismerünk, a feudális vonásokat őrző intézmény, és egy új egyház veszi kezdetét, amely szegény, alázatos, a szegények és kirekesztettek pártján áll – mondta.
A Rzeczpospolita szerint az új pápa az evangelizációra, s nem az egyház reformjára fogja helyezni a hangsúlyt. Stefan Moszoro-Dabrowski lengyel pap, aki Argentínában született és nevelkedett, a lapnak nyilatkozva elmondta: argentin püspökként a pápa a lelkipásztori szolgálatot, a szentségek tiszteletét és a családot tartotta a legfontosabbnak. Pápaként valószínűleg nyitni fog a világ felé, de egyben hangsúlyozni fogja a család, az élet védelmének fontosságát a születéstől a természetes halálig. Prímásként Bergoglio bíboros évek óta erőteljesen szembehelyezkedett a kormánnyal, amely engedélyezni akarja a bejegyzett élettársi kapcsolatot.