GMO: Amerika szabályozna

A biotechnológiával foglalkozó piacvezető cégek gyűlölik a szigorításokat.

Jármezei Judit
2015. 08. 06. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A laboratóriumból és kísérleti területekről a transzgenetikusan módosított vetőmag szabadföldi termesztésbe minden előzetes hatásvizsgálat vagy tanulmány nélkül került ki 1996-ban, s négy éven belül az amerikai szántóföldi területek 94 százalékát már genetikailag módosított kukorica, szója és repce foglalta el. Állatok takarmányozására, valamint ezen szervezetek közvetlen fogyasztását a lakosság számára minden előzetes hatásvizsgálatot mellőzve tették azonnal lehetővé. Annak ellenére, hogy a GMO már két évtizede bekerült az élelmiszerláncba, a szövetségi kormány utoljára 1992-ben tett javaslatot arra, hogy a formális tárcaközi tervet újraértékeljék. A Minnesotai Egyetem élelmiszer-biztonsági kutatója, Ted Labuza professzor szerint az Obama-kormány előterjesztése, miszerint egy éven belüli időpontot irányoztak elő a téma felterjesztésére, már régen megkésett. „Húsz évre volt szüksége az amerikai kormánynak ahhoz, hogy a szalmonellát patogénnek nyilvánítsák” – jelentette ki a professzor a Star Tribune-nek, hozzátéve, hogy ez a téma még vitathatóbb.

Jin Spencer, a Star Tribune újságírója arra hívja fel a figyelmet, hogy az élelmiszeriparnak és az azt ellátó vegyszergyártó vállalatoknak évtizedeken keresztül befolyásuk volt a szabályozásra, eddig azonban nem volt lehetőségük arra, hogy a GM-szervezetek értékelését illetőleg szavazhattak volna. Csupán egy úgynevezett önkéntes konzultáció létezik, ami lehetővé teszi az óriásvállalatok számára, hogy eldöntsék, az FDA kivizsgálja-e az újonnan létrehozott „biotech” termékeiket, avagy sem. „Mekkora őrültség hagyni a vegyipar óriásait, hogy saját teszteléseket végezvén azt megküldjék az FDA-nek, amely válaszképpen közli, hogy láttuk az adatokat a termékek biztonságára vonatkozólag, és ha ti azt mondjátok, hogy ezek a termékek biztonságosak, akkor mi ezt elfogadjuk!?” – vetette fel a bevett gyakorlat kapcsán értetlenkedve Ronnie Cummins, a minnesotai organikus termékeket fogyasztók független szövetségének alapítója.

A Cargill élelmiszer-biztonságért és minőség-ellenőrzésért felelős alelnöke ugyanakkor azzal próbál nyugtatni mindenkit, hogy az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban érdekelt multi alapvetően a biotechnológia szabályozásának modernizálása mellett foglal állást, ugyanakkor szinte mindenki biztos abban, ha a Fehér Házban előterjesztik a szigorításokat és az általuk elrendelt javaslat napirendre kerül, akkor az ellenállást vált ki a főváros egyik legerősebb lobbiszervezeténél, s az óriáskonszern ellenkampányba kezd. „A biotechnológiával foglalkozó piacvezető cégek gyűlölik a szigorításokat” – szögezi le ennek kapcsán Labuza. Így a Cargill is határozottan támogatja a genetikailag módosított szervezetek termesztését, és azt biztonságosnak hirdeti, hiszen a profitorientált agrárvegyipari vállalat gazdasági tevékenységének alapja a GM-szervezetek előállítása és terjesztése. A cég hevesen ellenzi, hogy kötelezővé tegyék számukra a címkén feltüntetni, hogy termékeik „biotech” eredetűek-e, vagy tartalmazhatnak olyan anyagot. A Cargill szeretné elérni, hogy a kormány fontolja meg a „tudományos fejlesztésű” termékek piaci jelentőségét. Ugyanakkor az amerikai állampolgárok úgy gondolják, hogy jogukban áll tudni, ha az adott termék GM-organizmust tartalmaz.

Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokban még hosszú éveknek kell eltelnie ahhoz, hogy a kormány független élelmiszer-biztonsági vizsgálatokat végeztessen. Addig pedig vagy elhiszik a fogyasztók a gyártóknak, hogy ehetők a termékeik, vagy pedig igyekeznek elkerülni az élelmiszeripar fejlesztéseit, táplálkozási célokra azokat nem alkalmazzák, és a továbbiakban nem vállalják a kísérleti nyúl szerepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.