Korrupció miatt két évre ítélték a volt szlovén kormányfőt

Bűnösnek találta szerdán a ljubljanai bíróság a korrupcióval vádolt Janez Jansa volt szlovén kormányfőt.

KG
2013. 06. 05. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vád szerint az ellenzék jelenlegi vezére 2006-ban miniszterelnökként kenőpénzt fogadott el a Patria finn hadiipari cégtől egy 278 millió euró értékű szerződés fejében. A finn vállalattól 135 páncélozott harcjárművet rendeltek, de a cég csak 30-at szállított le Szlovéniának, mivel a szerződést a korrupció gyanúja miatt 2012-ben megsemmisítették.

Jansa ártatlanságát hangoztatta és politikai intrikák áldozatának nevezte magát. A Patria-per további két vádlottját – egy szlovén katonatisztet és egy vállalkozót – 22 hónap börtönre ítélték. A két éven át tartó per megosztotta a társadalmat. Jansa több száz híve tüntetett szerdán Ljubljanában a bíróság épülete előtt.

Az 54 éves konzervatív politikus 2004–2006 között volt Szlovénia kormányfője. A 2012-ben kezdődött második kormányfői megbízatását egy újabb botrány szakította meg. A korrupcióellenes bizottság 2013 elején Jansa egyik magánszámláján 210 ezer eurót talált, amelynek eredetéről a politikus nem tudott meggyőző magyarázatot adni. A koalíciós partnerek emiatt felmondták részvételüket a jobbközép kormányban.

Finnországban hat személy ellen folyik bírósági per a Patria szlovéniai fegyverügylete miatt, egy ausztriai bíróság pedig már elítélt egy osztrák állampolgárt ugyanebben az ügyben. A Patria hadiipari cég 73 százaléka a finn államé, 23 százalékát az EADS német–francia–spanyol repülőgépgyártó, űr- és hadiipari cég tulajdonolja.

Az YLE finn közszolgálati tv 2008-ban hozta nyilvánosságra, hogy a Patria a felmerült gyanú szerint kenőpénzt fizethetett Jansának és más szlovén tisztségviselőknek. Jansa be is perelte a finn tv-csatornát. A politikusok vagyonosodását vizsgáló szlovén bizottság azonban az év elején felszólította őt, hogy adjon számot a privát bankszámláján lévő 210 ezer euró eredetéről.

A korrupcióval vádolt politikust a megszorító intézkedések és a politikai elit elleni tüntetések után váltották le bizalmi szavazással. A korrupciós botrányok csak tovább növelték a szlovén közvéleményben az ország pénzügyi válsága miatt érzett heves közfelháborodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.