A tripoli székhelyű líbiai hatóságok 140 nigériai bevándorló repatriálását szervezték meg légi úton a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM) egyeztetve – jelentette a helyszínről az AFP francia hírügynökség.
A jobb élet reményében a tengeren Európába átkelni vágyó bevándorlók gócpontjának számító Líbiát egyre több bírálat érte az elmúlt hetekben, amióta nyilvánosságra került egy dokumentumfilm a Tripoli közelében rabszolgának eladott bevándorlókról.
Az IOM és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága kedden „hatalmas humanitárius katasztrófáról” beszélt a líbiai befogadóállomásokon elhelyezett bevándorlók helyzetével kapcsolatosan. A két szervezet a 15 ezer embert befogadó központok „kiürítésével” próbál javítani ezeken az állapotokon, egyebek mellett repülőgépes hazautaztatások megszervezésével.
Az IOM kedden különgépet biztosított Nigériából érkezett 140 illegális bevándorló önkéntes hazaszállítására – mondta el az illegális bevándorlás ellen küzdő szervezet tripoli szóvivője, Hoszni Abu Ajana. Hozzátette, hogy a hazatelepítettek között 70 nő és 28 gyermek volt.
A Tripoli központjában lévő Tárik esz-Szikka-i befogadóállomáson a bevándorlók ideiglenes úti okmányokat, cipőt, felsőruhát, vizet és élelmiszert kaptak, mielőtt a repülőtérre szállították őket.
A hazatelepítési műveleteket a heti két repülőjárat négyre történő emelésével akarják meggyorsítani – mondta egy nevének elhallgatását kérő líbiai vezető, aki szerint 2017 eleje óta 9700 bevándorlót küldtek vissza a Tárik esz-Szikka-i befogadóállomásról.
Dzsuma Ben Hasszán, az IOM önkéntes hazatelepítési programjának líbiai koordinátora viszont az év eleje óta a hazájába repülővel visszaküldött 13 552 migránsról tud. Mint mondta, ebbe a számba beleértendő az a több mint 400 afrikai és ázsiai országokból származó bevándorló is, aki kedd reggel kelt útra. Az önkéntes visszatelepítési programot 2006-ban indította az IOM Líbiában.
A Moammer Kadhafi diktátor 2011-es bukása óta a káosz uralta Líbia a 300 kilométerre fekvő Olaszországba igyekvő bevándorlók fő tranzitállomása lett.
November 14-én a CNN amerikai hírtelevízióban levetített, a Tripoli közelében működő emberkereskedelemről szóló dokumentumfilm az egész világot sokkolta. Az IOM jelentései már hónapokkal korábban jelezték a bűncselekményt.
A dokumentumfilm levetítése után a nemzetközileg elismert líbiai egységkormány vizsgálatot rendelt el az ügyben, de ez a kormány Líbia területének csak egy részét ellenőrzi.
A Burkina Fasóban tárgyaló Emmanuel Macron francia elnök kedden közölte, hogy európai–afrikai kezdeményezést javasol, hogy lecsapjanak a Líbiába érkező bevándorlókat kizsákmányoló emberkereskedőkre.