Több ifjúsági regénnyel is kedveskedett olvasóinak az Európa Könyvkiadó 2013-ban. Ezek közül kettő már korántsem friss darab – Natalie Babbitt Örök kaland című fantasyje 1975-ben íródott, míg A titokzatos gyíkzenekar története egy évvel később látott napvilágot. Ritkán sikerül ilyen jól eltalálni egy könyv hangulatát, mint Daniel Pinkwater könyve magyar kiadásának esetében – Stark Attila grafikája magába sűríti A titokzatos gyíkzenekar története hangulatát, egyszerre derűs, kelekótya és retrós.
A regény hőse egy éles eszű kisfiú, Victor. Egy nap Victort különös élmények érik. A tévében időnként egy különleges gyíkzenekar tűnik fel, majd megismerkedik Tyúk Sammel, aki a kalapja alatt egy intelligens csirkét tart. Victor nyomozásba kezd, míg végül kiderül: a rejtélyek nyitja a folyton vándorló és az emberi szem elől trükkösen elrejtett gyíkok szigetén van.
A könyv olvasása többrétű élményt kínál. Adódik például rögtön a kérdés, vajon mennyire áll kézre egy mai magyar kiskamasznak ez a különös szöveg, és mennyi minden fordítható át vajon a hetvenes évek amerikai valóságából. Egyvalami mindenesetre biztos: Pinkwater szövege a műfaj iránt érdeklődő – nem csak szakmabeli – felnőtteknek is egészen érdekes lehet. Érdemes például azokra a részletekre figyelni, amik az 1976-os tengerentúli hétköznapok és az akkori magyar reáliák közötti különbségekről árulnak el sokat.
A könyv akkor született, amikor a televízió kezdte átvenni a teljes uralmat a családok élete felett, és ebből a szempontból számos frappáns részlet kerül elő benne – hogy csak egyet említsünk: a gyíkok a szigeten az egyes emberek életét egyfajta tévécsatornaként követik nyomon.
De utal a könyv például a faji különbségek és az egyre inkább gyakorlattá váló politikai korrektség következményeire is – Victor például kezdetben idegenkedik a fekete Tyúk Samtől, mivel az iskolában a fő esélyegyenlőségi harcosok tüntetően sokat beszélgetnek a kevés afroamerikai iskolatárssal, ezért hősünk még alig válthatott szót velük az életben. Bár maga a történetvezetés kissé elnagyolt, és kicsit kurtán-furcsán is ér véget Victor nagy kalandja, a számos szórakoztató részlet és a korfestés miatt kellemes olvasmány kamasznak és felnőttnek egyaránt.
(Daniel Pinkwater: A titokzatos gyíkzenekar története. Európa Könyvkiadó, 2013, 144 oldal, 2290 forint. Fordította: Pék Zoltán.)