Isten veled, Vaya Con Dios!

Búcsúzik a magyar közönségtől Dani Klein és világhírű együttese, a Vaya Con Dios. Felhívtuk az énekesnőt.

fib
2014. 07. 09. 13:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A tavaly induló turnéja előtt bejelentette, ez lesz az utolsó koncertsorozat, 2014-ben végleg lezárja a Vaya Con Dios 1986 óta íródó történetét. Miért döntött a visszavonulás mellett?
– Elfáradtam. Túl rég óta vagyok már a zeneiparban. Belefáradtam a folyamatos utazásba, a turnézásba, abba, hogy repülőtereken és szállodai szobákban töltöm az időm jelentős részét. Úgy éreztem, nem tudom ezt tovább csinálni. Szeretném mostantól a fellépések és utazások okozta fáradtság és feszültség nélkül élni az életem. Másrészt, mintegy harminc éve énekelem a dalainkat, és azt hiszem, most már éppen elég volt. Megtettem minden tőlem telhetőt, itt az ideje valami más elfoglaltság után nézni.

– Nem hiányzik majd ez a közeg?
– Erre egyelőre nem tudok válaszolni. Az biztos, ha úgy éreztem volna, hogy hiányérzetem lesz, nem döntök a lezárás mellett. Jelen pillanatban az a legfontosabb, hogy egy kis rendszert vigyek az életembe. Nehéz bármit is megtervezni, hiszen eddig igen különleges menetrend szerint éltem, mostantól átlagos hétköznapokat szeretnék.

– 1996-ban egyszer már visszavonult, 2004-ben mégis újraindította az együttest.
– Akkorra teljesen kiégtem, muszáj volt kiszállnom. Idővel azonban hiányozni kezdett a turnézás, a közönség, a zenésztársaim, így újra belevágtam. De ne felejtse el, akkor fiatalabb voltam, mint most.– Ha visszatekint a pályafutására, volt bármi, ami megbánt, amit ma már másként csinálna?
– Nem hiszem, hogy bármit másként csinálnék. A múlt hibái, minden, amit elértünk, amit elrontottunk, hozzánk tartozik, a döntéseink az életünk részei. Boldog vagyok és elégedett az eddigi életemmel és a karrieremmel. Elértem mindent, amit elérhettem, egyáltalán nincs okom panaszra.

– Dirk Schoufsszal és Willy Lambregttel alapította a zenekart. Az eredeti felállásból azonban csak ön maradt, miközben számos zenész megfordult már az együttesben. Egyszemélyes produkció a Vaya Con Dios, vagy zenekar?
– Hárman alapítottuk a zenekart, később ketten folytattuk, végül egyedül maradtam, újabb és újabb zenészek társaságában. A Vaya Con Dios zenei világa egyértelműen az én ízlésem szerint alakult. A zeneszerzés, az alkotás része az enyém, de természetesen szükségem van a társaim kreativitására a zenéhez. Ebből a szempontból is nagyon szerencsés vagyok, hiszen kiváló zenészekkel dolgozhattam együtt az évek során, akiknek köszönhetően a Vaya Con Dios igazi együttessé vált.

– Amikor a nyolcvanas években elindultak, a zenekritikusok nem jósoltak nagy karriert az együttesnek. Mit gondol, mitől vált mégis híressé világszerte a Vaya Con Dios?
– Kilógtunk a sorból, talán ez lehetett az oka. Különböztünk az akkoriban divatos zenéktől, hiszen az elsők között voltunk, akik nyitottak a világzene irányába. Számtalan stílusirányzatot tettünk magunkévá, amivel megelőlegeztük a jelenlegi trendeket. Manapság a kevert műfajú zenék mindennaposak, amikor mi elkezdtünk ezzel kísérletezni, ez újdonságnak számított.– Sokat merítettek a cigány zenéből, és több alkalommal felléptek a nemzetközi roma kulturális napon Brüsszelben, ilyen mélyen megérintette önt a roma kultúra?
– Igen, egyértelműen. A cigányzene komoly hatással volt ránk, ahogy szinte minden műfajra, a komolyzenéig bezárólag, még ha ezt sokszor nem is vesszük észre. A roma kultúra meghatározó, a romákkal kapcsolatos előítéletek ugyanakkor fájó pontjai az európai közéletnek. A megértés hiánya, valamint a változásra való képtelenség folyamatos feszültséget okoz. Ez egy nagyon komoly és bonyolult probléma.

– Az énekesnőknek az öregedés szinte tabunak számít, ön azonban sosem csinált titkot az életkorából. Csak fiatalként érvényesülhet az ember?
– Elég csak belepillantani egy női magazinba ahhoz, hogy megbizonyosodjunk, a nőknek manapság egy bizonyos norma szerint kell kinézniük. Kötelező kívánatosnak maradnunk minden életkorban. A társadalom addig értékeli valamire az embert, amíg jól néz ki, egy idősödő nő már nem számíthat olyan bánásmódra, mint fiatalabb és vonzóbb társa. Ha valaki a mások véleménye alapján építi fel saját magát, ez a kegyvesztett állapot komoly problémát okozhat neki. És ekkor jönnek a képbe a különféle szépészeti beavatkozások. De bármennyire is fiatalnak akarunk kinézni, a korunkat nem titkolhatjuk. Együtt kell élnünk a tudattal, hogy megöregszünk, máskülönben belebolondulunk az elvárásokba.

– A Vaya Con Dios dalainak jó része a szerelemről, a párkapcsolatról szól. Nemrég egy interjúban azt nyilatkozta, ma már nem tudna erről a témáról újabb dalt írni. Megváltozott a szerelem természete?
– Sok minden megváltozott. A minták, amelyek alapján korábban éltük az életünket, manapság már használhatatlanok. A korlátlan szabadság érzése megnehezíti az együttélést, nem csoda, hogy rengeteg boldogtalan párral találkozik az ember. Új mintákra van szükség, újra kell alkotnunk az életünket.– Mire számíthatunk a veszprémi koncerten? A jelenlegi turnén a színpadon állva gondol rá, hogy az utolsó koncertjein énekel?
– A búcsúturné programját játsszuk majd Veszprémben, vagyis a tavalyi budapesti koncertünk anyaga kerül terítékre. Ezekre fellépésekre ugyanúgy tekintek, mint bármelyik korábbi turnénkra, de a színpadon természetesen nem feledkezem meg arról, hogy bárhol is lépünk fel, utoljára tesszük. Emiatt minden produkció egy kicsit érzelmesebbre sikerül számunkra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.