Tormay Cécile-ről higgadtan

A Magyar Művészeti Akadémia hétvégi Tormay Cécile-konferenciája a higgadt mérlegelés jegyében próbálta elhelyezni az írónőt a magyar kánonban.

rKissNelli
2012. 10. 07. 19:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tormay Cécile szerkesztette Napkeletet sem a Nyugat ellenében, inkább mellette kellene értelmezni – hangzott el a konferencián, amelynek középpontjában Tormay Cécile irodalmi értéke állt, de azért szó esett a történelmi kontextusról, Tormay politikai szerepéről, a női irodalom század eleji helyzetéről és a Napkeletről, amely szellemi műhelyként egyáltalán nem volt jelentéktelen. A teljes irodalomképünkhöz biztosan hozzátartozik, ahogy Tormay írói és irodalomszervezői tevékenysége is. „A Nyugat-nemzedékkel nemcsak annyiban volt rokon, amennyire egy nemzedék tagjai elkerülhetetlenül rokonok szoktak lenni, ha tehetségesek” – írta róla annak idején Szerb Antal. A regényeknél jóval kevesebbet emlegetett Tormay-novellákban Jókai Anna író is talál párhuzamokat számos nyugatossal.


A középpontban mégis inkább a regények – a két legjelentősebb, A régi ház és az Emberek a kövek között – állnak. A  Szegedy-Maszák szerint nem volna szerencsés, ha a Bujdosó könyv naplójegyzeteit helyeznénk ebbe a középpontba. Már csak azért sem, mert az írónő későbbi cselekedeteiből és megnyilatkozásaiból úgy tűnt, megváltoztatta a véleményét. Az életrajzi adatokból tudjuk, hogy nem szimpatizált a halála előtti években már vészesen közeledő nemzeti szocializmussal, és egy új háború gondolata is riasztotta. Kapcsolatait az írókollégák támogatására használta, személyválogatás nélkül – ezt a szolidaritást Szerb Antal is javára írja –, és Szegedy-Maszák elmondása szerint a numerus clausus idején külföldi ismeretségek révén juttatott olaszországi tanulmányi lehetőséghez olyan zsidó fiatalokat, akik Magyarországon nem kerülhettek egyetemre. A Bujdosó könyvben megjelenő antiszemitizmus nyilván elítélendő, de nem biztos, hogy jót tesz Tormay irodalmi megítélésének, ha csak ez foglalkoztatja a közvéleményt, és mondjuk A régi ház pontos jellem- és kapcsolatrajzai, egyedi Budapest-képe vagy az Emberek a kövek között egészen más társadalmi környezetben játszódó szerelmi története, amiről Anatole France is dicsérően szólt.

Tormay az általa szerkesztett Napkelet folyóiratban is igyekezett megőrizni a nyitottságot. Induló szerzők fórumaként is jelentős volt a lap, sokat publikált itt Németh László, és az erdélyi irodalom számára is fontos magyarországi publikációs lehetőségeket adott a Napkelet: itt közölték például Áprily Lajos Tavasz a házsongárdi temetőben című versét, a Napkelethez köthető az erdélyi falukutató mozgalom magyarországi megismertetése, a néprajztudomány szempontjából is jelentős fórum volt, amelyet – szintén elhangzott egy előadásban – talán nem a Nyugat ellen, hanem mellette kellene értelmeznünk, és talán Tormay Cécile irodalmilag értékes műveinek is meglehet valahol a helye a hazai kánonban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.