Újraálmodott tradicionalitás

Az Iparművészetiben május 10-ig láthatóak a tavalyi Moholy-Nagy László- és Kozma Lajos-ösztöndíjasok munkái.

Son
2015. 03. 22. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. Kozma Lajos-ösztöndíját 2014-ben tíz, míg az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. által felajánlott Moholy-Nagy-ösztöndíjat hat fiatalnak ítélték oda. Mindkét program célja, hogy a fiatal alkotók szakmai és művészi fejlődését segítsék. Az ösztöndíjasok munkáiból megnyílt kiállításon látható projektek elsősorban a hagyomány megújulását és az emberközpontú szemlélet erősítését tartják szem előtt.

Példaértékű Bogdán Viktória Gubbio nevű Ipad-applikációja, amely az autista vagy Asperger-szindrómás gyermekek mindennapi kommunikációját segíti. A szakemberek bevonásával létrehozott alkalmazás a már meglévő fejlesztőprogramokat egészíti ki. Fontos lenne, hogy ez a applikáció forgalomba is kerülhessen és ne rekedjen meg a kísérletezés szintjén.

Az elmúlt években egyre inkább tetten érhető, hogy a digitalizmus terjedése mellett ismét fontossá válik a személyességre és kulturális örökségre való figyelemfelhívás, valamint a kézműves technikák újrafogalmazása. Épp ezt a kettőt ötvözi Borsa Aliz csomagolás- és betűtervező Madárka, madárka névre keresztelt gyermeknyomdára komponált oktatási segédanyaga. A jelenleg tesztfázisban lévő, általános iskolásoknak készített eszköztár a magyarországi és a határon túli magyarlakta tájegységek formakincsének madármotívumait dolgozza fel. A nyomdakészletet, a festékeket, a sablonokat magában foglaló csomagot letisztult, mégis meseszerű vizuális megoldás jellemzi. Borsa Aliz projektje az újfajta médiumokkal való összekapcsolódás lehetőségét is megcélozza.

Figyelemre méltó Ducsai Judit Klocc Office kiegészítőkollekciója, amely formabontó kézi technológiával készült: a kalaposmesterség kloccolós technikáját alkalmazó művész mostani munkájában szabás-varrás nélküli táskák, mobil- és Ipad tartók kaptak helyet. Finom eleganciát áraszt mindegyik.

Tramontini Dóra munkájában a tárgyakhoz való kötődést dolgozta fel. Személyre szabható könyvkötészeti termékcsaládja bevonja a felhasználót a dizájn kialakításába, így téve még személyesebbé az élményt. Az élénk színű és a kör alapmotívumát használó textilborítók szép párbeszédet folytatnak Koós Daniella Éva textilt és fát ötvöző, perszonalizálható gyermekjátékaival és kisbútoraival.

Börcsök Anna szintén az interaktivitásra fókuszált. Netcklace ékszerkollekciója az új kézművesség jegyében született meg, és a hálózati kommunikáción alapul. A folyamatosan alakítható, bővíthető kiegészítő gondolatisága meglepő: a tervező a Lego építőkockák szisztémájához, illetve a hangyák szervezett életéhez nyúlt vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.