Megkésett tavasz: sóska és medvehagyma

Ezt a két-három hetet, amíg van friss sóska, medvehagyma, vétek átaludni. Tésztabatyu medvehagymás töltelékkel, továbbá a világ legjobb krémlevese. Igen, sóskából.

nyokki
2013. 04. 23. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszenvedtük, jó hosszú tél volt, húsvéti havazás, áprilisi nagykabát De most tényleg vége. Itt a tavasz, majd’ egy hónap késéssel, de jönnek a friss zöldségek sorban, legelőbb a sóska és a medvehagyma. Ez alatt a pár hét alatt muszáj kihasználni az alkalmat. Ilyenkor előszeretettel főzök a lányomnak, aki ha nem is vegetáriánus, de nagyon kevés hússal is megelégszik, és igencsak értékeli a friss zöldségeket. Két hétvégével ezelőtt volt könnyű szombati ebéd, ami ebben a posztban szerepel: sóskaleves és medvehagymás töltött derelye (van, ahol táskának mondják).

Sóskalevest régen mindenütt készítettek, de annál, amit mutatni fogok, azért egyszerűbben. A posztban szereplő változatnak története van, ez volt az első recept, amit Molnár Tamás akkori, a Magyar Nemzet szombati Magazinjában megjelenő, úttörő gasztronómiai sorozatának egyik darabja alapján elkészítettünk. Tizenegynehány éve történt. Kettős kíváncsiság vezetett, egyrészt már akkor is nagyon értékeltem a szerző szakértelmét, másrészt a sóska egyik fő kedvencem. Rápillantva a hozzávalók listájára kissé leesett az állam: 10 deka vaj? 3 deci tejszín??? De azonnal eszembe is jutott szegény nagyanyám bon mot-ja, miszerint: „A régi jó receptek úgy kezdődtek, hogy végy 40 tojást, fél liter tejszínt, majd csak lesz valami ” :)

Szóval ez a sóskaleves egyik változata, méghozzá a francia, Adolphe Dugléré újítása. A neve potage Germiny. Nettó – tehát pucolt – 30 deka sóska kell hozzá, vásárláskor nem célszerű elfelejteni a negyven százalékos veszteséget. 10 deka (!) vaj, 6 (!) tojássárgája, 3 deci tejszín, hús- vagy csontlé, különböző fűszerek.

A sóskát a 10 deka vajon megdinszteljük, kis lángon. Mikor jónak ítéltetik, felöntjük egy liter (szárnyas)hús- vagy csontlével, jól összefőzzük. Kicsi forralás után hagyjuk valamelyest hűlni, közben összekeverjük a 6 tojássárgáját a 3 deci tejszínnel, s bekeverjük a levesbe. Tovább keverve főzzük, de nem már szabad felforrnia, sőt, inkább maradjon erősen párolgó, csak apró buborékokat eregető, ilyenkor 80 és 85 fok közt van. 10-15 perc elteltével ízesítjük: só, bors, kevés cayenne-bors (látszik, hogy francia recept :), ízlés szerint cukor, hogy ne legyen vad-savanyú. 3 deka vajjal montírozzuk, lefedjük. Eredeti módján tálalás előtt kap a tetejére egy kis friss snidlinget vagy még inkább turbolyát, én most croutont raktam a gyerek kedvéért. A magam részéről nem ismerek ennél finomabb krémlevest, szerintem a potage Germiny felért a csúcsra. Annak idején, tán tíz éve, mikor a bevezetőben említettek szerint első alkalommal csináltam, beleszerettem egy életre. Azóta nem hagytam ki sóskaszezont 4-8 liter nélkül. Az első években nem én csináltam, hanem kedvenc feleségem, s egyszer épp indultam haza a munkából, mikor eszembe jutott, s rettentően rávágytam (a sóskára). Küldtem neki egy sms-t, hogyaszongya „Úgy kívánok egy csésze savanykás sóskalevest, mintha terhes lennék”. Kisvártatva megjött a válasz: „Az is vagy, az állandó kívánságaiddal :)”. És estére kaptam potage Germinyt.

Aztán persze úgy szokott lenni, hogy 2-3 nagy szilke leves után már nagyobb az ember szeme, mint a szája. Azért egy halom ricottás-medvehagymás derelye így is elfogyott, a medvehagymának is van egy sajátos zamata, amit nem szívesen hagy ott az ember :) Eredetileg csak tésztával kísérleteztem, a tölteléket valamelyik szakújságban olvastam a minap. Ez utóbbihoz kell 25 deka medvehagyma, 1 átlagos vöröshagyma, 3 deka vaj, egy evőkanál sima liszt, 25 deka ricotta (szerintem túró is jó, de így nem próbáltam még), fél deci vagy kicsivel több tejszín, fűszerek. A hagymát halvány homokszínig megdinszteljük a vajon, a végén belepirítjuk az evőkanál lisztet, így jobban összeáll a töltelék. A medvehagymát nyersen vékonyka csíkokra vágjuk, és belekeverjük előbb a ricottába és a tejszínbe, majd ezt a keveréket összedolgozzuk a dinsztelt hagymával. Jó bőven só-bors, és kevés szerecsendió. Mehet a hűtőbe, amíg elkészül a lényeg, a tészta.

Én 10 deka búza- és 25 deka rozslisztet használtam, mert szeretem a rozslisztből készült tészta fogósságát, de lehet fordított arányban, meg persze sima búzalisztből is. A két lisztet egybeszitálva beleütünk két tojást, két evőkanál olajat, végül egy deci kézmeleg vizet. Alaposan begyúrjuk (esetleg még egy kis víz, függően a liszt fajtájától), elég kemény gombócot kell kapnunk. Zacskóba vele, pihentessük 20 percet, fél órát, ennyi kell neki. A kínaiak úgy mondják, ilyenkor a langyos víz „felébreszti” a lisztet. Mikor felébredt, körülbelül egy milliméter vastagságúra nyújtjuk, és utána tenyérnyi köröket szaggatva kanálkányi tölteléket teszünk a korongok közepére, és összenyomkodjuk a tasakok benedvesített széleit. Jelentősen meggyorsítja a munkát a képen látható raviolitöltő. Bugyogó forró vízben kifőzzük, a viszonylag fogós és vastag tészta, továbbá a töltelékben lévő nyers medvehagyma miatt adjunk neki 10-12 percet. Tálalás előtt forró vajban megforgatjuk (esetleg barnavajjal meglocsoljuk), és szerecsendiót reszelünk rá. 32 darabra lett elég az anyag, el is fogyott mind.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.