Jedlik Ányos: 153 éve született a dinamó

A forgómotor és a szódavíz mellett a dinamóelv kapcsán jegyezte meg a világ Jedlik Ányos feltaláló, természetkutató, szerzetes nevét.

tt
2012. 11. 14. 15:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jedlik Ányos nevéhez fűződik az egyik korszakalkotó jellegű felfedezés, a dinamóelv. Az öngerjesztés elvének dokumentálását – a fennmaradt és hiteles feljegyzések alapján – még 1856-ban rögzítette. Három évre rá, 153 évvel ezelőtt, 1859. november 14-én már működött az úgynevezett egysarki villanyindítója, amely a dinamó elvén működött. A feltaláló munkássága kapcsán elsősorban a dinamó (szerkezet) feltalálása él a köztudatban – igaz, ott a szódavíz is, amiért a fröccsrajongók tábora a mai napig hálás.

Mit is köszönhetünk a találmánynak? A gépjárműipar számára előállított villamosenergiát mindenképpen. A 60-as évek végéig (a generátor megjelenéséig) a személygépkocsikat és a régebbi villamosokat is a Jedlik által felállított elv alapján megépült motordinamók látták el energiával.


Megelőzte korát

A feljegyzések szerint a megdönthetetlen bizonyíték a Magyar Királyi Tudomány-egyetem tanszékének leltárában található, amelyben Jedlik keze írásával rögzítette az „egysarki villanyindító” készítésének pontos dátumát. Okmányszerűen bizonyítható, hogy Jedlik a dinamóelvet Werner Siemens és Sir Charles Wheatstone előtt legalább hat évvel felismerte. Bár ettől függetlenül a német Ernst Werner von Siemens szabadalmaztatta elsőként 1866-ban, majd ezt követően 1867-ben Charles Wheatstone szintén megalkotta – a párhuzamos kapcsolású – dinamóelvet, de a fennmaradt iratok alapján az idén 212 éve született egykori bencés szerzetes és oktató nevéhez köthető az öngerjesztés felismerése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.