Danny Rueda, a Galápagos-szigeteki fajmentő és fajmegőrző program vezetője közölte, hogy decemberben a Pinzon-szigeti alfaj (Geochelone nigra ephippium) hat kicsinyét észlelték a szigeten.
1970-ben egy kutatócsoport csak 19 felnőtt egyedet talált a Pinzon-szigeten, amelyek átlagosan 70 évesek voltak, ezért a szakemberek valamennyit átvitték a Santa Crúz-szigeten folyó fajmentő programba.
Azóta a program keretében születtek már Pinzon-szigeti óriásteknősök, amelyeket visszavittek otthonukba. A Pinzon-szigeten ma már 650 fiatal és felnőtt egyed él – mondta Danny Rueda.
A teknősök visszatelepítéséhez nagyban hozzájárult az, hogy a szigeten kiirtották a patkányokat, amelyek megfertőzték nemcsak Pinzont, hanem a szigetcsoport többi tagját is. A patkányok voltak az okai annak, hogy az óriásteknősök és más fajok nem szaporodtak a szigeteken – magyarázta Rueda.
„A hat teknősbébi arról árulkodik, hogy sikeres a patkányok kiirtásának folyamata. Már látjuk, hogy kezd helyreállni az ökoszisztéma. Ez azonban egy hosszú folyamat. Az első lépés viszont az, hogy megszülettek az első óriásteknősök természetes élőhelyükön, amire nem volt példa száz éve” – tette hozzá.
A Csendes-óceánban fekvő Galápagos-szigetek mintegy ezer kilométerre fekszenek Ecuadortól, a UNESCO 1978-ban nyilvánította természeti világörökséggé páratlan tengeri állatai és növényzete miatt.
A Galápagos-szigeteken az óriásteknősöknek tíz alfaja él, egykor 300 ezer óriásteknős volt itt, a populáció azonban a 18–19. században megtizedelődött a bálnavadászok és a kalózok miatt. Manapság az óriásteknősök alfajainak mintegy 30-40 ezer példánya él a szigetcsoporton, néhányuk akár 1,8 méter hosszúra is megnőhet és több mint száz évig élhet.