Vágjuk vagy várjuk? – A császármetszés kockázatai

Hiedelmek és tények a császármetszésről, az orvos-beteg kapcsolatról és a babák esélyeiről.

Kuslits Szonja
2014. 02. 25. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schimcsig Nóra dúla, hipnoszülés-oktató, valamint dr. Berbik István szülész-nőgyógyász, az esztergomi Vaszary Kolos Kórház bababarát szülészeti-nőgyógyászati osztály korábbi osztályvezető főorvosa a császármetszés előnyeiről, hátrányairól, a vélt és valós kockázatokról és a szülészetek jelenlegi helyzetéről beszélt.

Mennyire gyakori manapság az időzített szülés? Egyáltalán, mit jelent pontosan ez a kifejezés?
Dr. Berbik István: A programozott szülés tulajdonképpen a hetvenes években terjedt el, ma már ritkábban találkozni vele. Ez egy természetes úton történő születést jelent, ami azért időzített, mert az orvosok gyógyszerekkel, vagyis mesterségesen idézik elő a szülési folyamat beindulását. Az eltéréseket és a rendellenességeket – például a zöld magzatvíz – a technikai eszközök fejlődésével az orvosok ma már azonnal észreveszik és közbelépnek.

Schimcsig Nóra: Sajnos néha olyankor is közbelépnek, mikor ez nem lenne indokolt. Ha problémák vannak, akkor el kell indítani a vajúdást, de gyakran akkor is indítják a szülést, ha a baba és az anya is teljesen egészséges. Nem adnak időt a babának, és nem veszik kellően figyelembe, hogy a szülésindításnak nemcsak potenciális előnyei, de kockázatai is vannak. Az indokolatlan és korai szülésindítások olyannyira elterjedtek mára, hogy az Amerikai Szülész-Nőgyógyászok Kongresszusa (ACOG) állásfoglalásban kéri a szülő nők türelmét.

 

Vagyis külföldön még gyakori az időzített szülés, de nálunk a császármetszés dominál. Átlagosan milyen magas a műtétek száma?
B. I.: Egy EU-s népegészségügyi, szülészeti kutatócsoport vizsgálatai alapján az Európai Unióban egyre növekszik a császármetszések száma, mára már 30 százalék fölött van. Itthon a legmagasabb arány a 45-50 százalékot is eléri. Ennek csak egyik oka, hogy a szülészet Magyarországon hiányszakmának számít, ahogy az aneszteziológia is. Vidéki kórházakban előfordul, hogy csak egy aneszteziológus ügyel, aki nem tud egyszerre több műtőben is dolgozni. A szülészek felelőssége óriási, mérlegelniük kell a természetes szülésnél a kockázatokat – köldökzsinór-hurkolódás, farfekvés, kóros magzati szívműködés, netán kritikus anyai szövődmény –, melyeknél esetleg műtétre lehet szükség, és azt is, hogy lesz-e megfelelő személyzet a sürgős eset kellő időben történő ellátására. Ez egy soktényezős döntés, és gyakran a baba és a mama számára is biztonságosabbnak ítélik a császármetszést.

Sch. N.: Az a tapasztalatom, hogy bár orvosi vagy személyes okok miatt tényleg több nő kéri a császármetszést, mégis egy tévesen elterjedt közvélekedés, hogy csak emiatt magas a műtétek száma. Fontos figyelembe venni a rendszerszintű tényezőket is, hogy a kórháznak vagy a „fogadott orvosom van”-rendszernek miért előnyösebb egy császár, mint egy akár 27 órás természetes szülés. A várandós anyák gyakran nyomásgyakorlásra egyeznek bele a műtétbe.

 

A rendszerszintű tényezők között gyakran említik, hogy a társadalombiztosítás magasabb összeget fizet egy császármetszés eseten. Ez lehet valós tényező?
B. I.:
Fontos leszögezni, hogy a tb azért fizet többet egy császár után, mert egy műtét többe kerül a kórháznak, mint egy természetes szülés, hiszen varróanyagot, érzéstelenítőt, adott esetben altatószert is biztosítanak, amik nem filléres tételek. Ilyenkor több embert is foglalkoztatnak. Tény, hogy a kórház többet „keres” egy császármetszéssel, de ennek oka van.

Sch. N.: Kevés információnk van az intézményi finanszírozás hatásáról. Kutatásokból látszik viszont, hogy a választott magánorvos intézménye a császárarány növekedése irányában hat, míg ügyeletessel szülve mintha több lenne a türelem. Ha nem is tudatosan, nem rosszhiszeműen, de az orvos döntéshozatalakor igenis ott van, hogy mennyit aludt az elmúlt 36 órában, és mennyit fog a következőben. Hány vizit és kisműtét, hány családi program bonyolítható le egyetlen hosszú vajúdás alatt? Kutatások szerint a dúlás szülések kimenetele kedvezőbb, az OEP egyelőre mégsem nyit, még részben sem a dúlai díjak finanszírozása felé. A testileg-lelkileg egészséges anyákhoz, babákhoz sokkal több és kompetensebb szülésznő kellene.

 

Miért kénytelen egyre több nő császárral szülni?
B. I.: Magyarországon minden harmadik természetes úton indult szülésnél végül császármetszést végeznek az orvosok, vagyis egyre magasabb a vajúdás közben veszélyesnek ítélt komplikációk száma. Ennek egyik oka, hogy egyre későbbre tolódik az első gyermek születésének ideje, a nők manapság 35 éves korukig is várnak, ezzel növelik a kockázatok lehetőségét. Egy szociológiai felmérés szerint az érettségi előtt álló lányok még három gyereket terveznek, majd az idő előrehaladtával az igény csökken, végül a tervezett babákból jó, ha egy megszületik.

(Folytatás a másik oldalon)

---- Oldal címe ----

Van tehát egy egészségügyi vetülete a dolognak, de mi a helyzet a pszichológiaival?
B. I.:
Az a tapasztalatom, hogy egyre több édesanya már előre eldönti, hogy nem szeretne hüvelyi szülést, a császármetszést mint könnyebbnek vélt megoldást választaná, illetve az is előfordul, hogy az első komolyabb fájások után a műtétet kéri. Külföldön néhány magánklinikán 100 százalékos a császármetszések aránya, ezt határozottan károsnak tartom. Hosszabb távon (100 év) degenerációhoz vezet az, ha az ember gyermeke nem természetes úton születik.

Sch. N.: A szülésre való pszichológiai felkészülés fontos része a folyamatnak, nem mindegy, milyen lelkiállapottal indul neki egy anya a vajúdásnak, de az sem, a környezet mennyire támogató. Mint dúla, havi egy-két anyát kísérek végig ezen a folyamaton, és oktatom is az úgynevezett hipnoszülés technikáját, amivel egy békésebb és nyugodtabb tudatállapotba kerülhet az anya, és így a baba is. A személyes kapcsolat és a közös felkészülés sokat segít abban, hogy a kihívások ne riasszák el az anyát. Skóciában egyébként sikerrel alkalmazták a hipnoszülés-tanfolyamot azon anyák körében, akik orvosi indok nélkül, pusztán félelemből szerettek volna császármetszést.

 

Ha orvosilag nem indokolt, miért nem ajánlott a császárt választani?
Sch. N.: A babák számára norma a természetes, hüvelyi szülés, így elsőként az anya baktériumflórájával találkoznak, nem pedig idegenekével. A hüvelyi úton született babáknál egészségesebb bélflóra alakul ki, később jobb lesz az immunrendszerük. A császárral született gyerekeknél az eltérő bélflóra, immunfejlődés miatt később gyakrabban alakul ki túlsúly, allergia vagy asztma. A szoptatás is jobban szokott menni a természetes útnál, mert anya és baba egy percre sem kell, hogy különváljanak. A császáros anyák gyakran találkoznak műtéti szövődményekkel – nem lehet előre tudni, nem lép-e fel fertőzés vagy elhúzódó sebgyógyulás, fájdalom, ami igencsak megkeserítheti a gyermekágy időszakát. Ezzel azonban kevesen vannak tisztában, így vonzónak tűnhet „megúszni” a hüvelyi szülést.

B. I.: Azt, hogy mikor indokolt egy műtét, a szülők részletes tájékoztatásával orvos vagy orvoscsoport dönti el. A szülésznek határozottnak kell lennie. A szülők ilyenkor általában „megadják magukat”, hiszen a cél, hogy a baba számára legjobb döntés szülessen. Magyarországon nincs lehetőség arra, hogy csupán a várandós kérésére végezzenek császármetszést. A műtét mellett a szülészorvos a magzat, az édesanya vagy mindkettő egészségének veszélyeztetése alapján dönt, ez természetesen lehet úgynevezett profilaktikus (megelőző) javallat is.

Ünnepek előtt mégis minden évben egyre magasabb a műtétek száma, lehet ennek valós oka a szülész-nőgyógyászok szabadsága?
B. I.: Magam is találkozom ezzel a véleménnyel, bár számszerű adatot nem ismerek. Ez elítélendő dolog, hiszen ha a baba és a mama is jól van, akkor nem etikus pusztán kényelemből a kiírt időpont előtt a szülést megindítani. Mégis van, ahol két-három héttel a 40. hét előtt időzítik a születést.

Ez mennyire veszélyes a magzatra?
Sch. N.: Hacsak nincs valami extrém helyzet, akkor a 39. hét előtt nem szabadna császármetszést végezni, ugyanis nem egészséges a babáknak. Bizonyos szervek fejlettsége nem lesz 100 százalékos. A negyvenedik héttől visszafelé minden egyes héten durván 10 százalékkal nagyobb a légzési problémák kockázata, akár a halálozásé is.

B. I.: Ikrek esetében, ha más javallat is van, 2-3 héttel korábban is befejezhető (terminálható) a várandósság, akár császármetszéssel is. Előzetesen már császármetszéssel szült édesanyáknál is előfordulhat, hogy indokolt lehet korábban világra hozni a magzatot, de az orvos magánprogramja ebben nem lehet szempont.

 

Mennyivel viseli meg jobban a nők, illetve a babák szervezetét a műtét?
B. I.:
A császármetszésnél a mai korszerűbb eljárás során alsó haránt irányú metszést végzünk, szikét alig használunk, főleg tompán ujjal preparálunk, felszívódó varróanyagot alkalmazunk. A seb így később sem olyan fájdalmas, szebben és gyorsabban is gyógyul. Nem közömbös a korszerű anesztézia, amely – néhány esetet kivéve – a gerincvelői (spinal) érzéstelenítés. Az édesanyák ébren vannak, az első perctől fogva fogadhatják babájukat. Az egészséges babák további fejlődésének azonban mindenképpen jobb a természetes úton való születés, mivel a magzati tüdő teljes érettségének jót tesz a zavartalan hüvelyi szülés. Császármetszéssel világra hozott babáknál nehezebben tisztul a tüdőből a visszamaradt magzatvíz, ezért gyakrabban lehet szükség az első életórákban a légzés támogatására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.