Világméretű elemzés készült az IQ-szint emelkedéséről

Az elmúlt évszázadban tíz év alatt átlagosan három pontot javult az eredmény.

2015. 06. 03. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a növekedés azonban nem feltétlenül a megismerési képességek gyarapodására vezethető vissza, és észrevehetően lefékeződött a közelmúltban – írják a Bécsi Egyetem szakemberei a Perspectives on Psychological Science című tudományos folyóirat májusi számában közzétett tanulmányukban, amelyben arra voltak kíváncsiak, hogy valóban egyre intelligensebb lesz-e az ember, és a jövőben nőhet-e még tovább az intelligenciaszint.

1984-ben az Egyesült Államok lakossága körében tanulmányozták először az intelligenciaszint emelkedését, és kimutatták az IQ-teszteken elért átlagpontszámok folyamatos emelkedését. A Flynn-hatásnak elnevezett jelenség – nevét felfedezőjéről, James R. Flynn politológusról kapta – azóta is foglalkoztatja a tudóstársadalmat, különösen az emelkedés mértéke és okai. Már akkor kimutatták, hogy az emelkedés mértéke évtizedenként nagyjából hárompontnyi.

A bécsi kutatók világméretű kutatásukban, amely 31 ország mintegy négymillió lakosának adataira épült, szintén kimutatták, hogy 1909 és 2013 között évtizedenként átlag három ponttal növekedett az intelligenciahányados.

A gondolkodás és a tudás folyamatos javulásának okai között a kutatók a jobb minőségű táplálékot, a higiéniát, a jobb orvosi ellátást – különösen kisgyermekkorban – éppúgy megnevezték, mint az oktatás minőségének javulását.

A szakemberek megnézték azt, hogy az IQ-teszteken napjainkban elért átlag 100 pontos eredmény milyen eredménynek felelhetett meg a múltban, mennyire volt egyenletes a növekedés. Kimutatták, hogy az IQ növekedése az 1920-as, 30-as években viszonylag magas volt, a második világháború idején azonban Európában jóval kisebb. A háború után a teszteredmények ismét javultak, ám az utóbbi 30-40 évben a tesztgörbék ellaposodtak.

Ez arra utal, hogy a jobb táplálkozás és iskolázottság már nem lehet a növekedés rugója. Az egyre fokozódó specializálódás vissza is üthet: egyes területeken az emberek jobbak lesznek, ám más területeken a fejlődés elmarad – ami negatív hatással lehet az IQ-tesztek eredményeire – vélik a szakemberek.

A közelmúltat illetően ismét emelkedést mutattak ki. A Flynn-hatáshoz való visszatérést leginkább Finnországban és Dániában tapasztalták, és egyfajta stagnálást figyeltek meg Norvégiában és Svédországban.

Jövőbeni kutatásaikban arra akarnak fényt deríteni, hogy az intelligenciahányados növekedése befejeződhet-e, esetleg megfordulhat-e a Flynn-hatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.