Talán utoljára hallhatjuk a Lamborghini Venenót

A párizsi bemutatón olyan hangosan lüktetett a zene, hogy a saját magunk sem hallottuk, de egy V12-es üvöltése ebből a káoszból is képes volt kicsengeni.

Sütő Zsolt
2013. 04. 23. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mondandójának sok súlya már nem volt és nem is lehetett, hiszen a három darab értékesítésre szánt Veneno nagyságrendileg nettó egymilliárd forintos áron már a tervezés során elkelt, azt pedig mindenki egyértelműen látta, hogy a napokban a történelem legrondább, legközhelyesebb autójának kinevezett modell mégiscsak lenyűgöző, s nem e világiak a hozzá társuló számadatok sem, hiszen az Aventador alapjaira építkezve még lehetett fokozni a szuperlatívuszok négykerekűjének képességeit.

A 6,5 literes, V12-es szívómotor teljesítménye 750 lóerőre növekedett, ami ugyan önmagában még csak nem is meglepő a kategóriában, de a 125 kg-os fogyókúra számlájára is írható 2,8 szekundumos sprintidő már többet elárul a fújtató bika képességeiről. Mondanunk sem kell, hogy az 1450 kg-os tömeg már igencsak korszerű anyagok alkalmazását tette szükségessé, de az újdonság nem csak a CFRP (carbon-fiber-reinforced-polymer) gyakori alkalmazásától lett méregdrága.

 

A végsebesség 355 km/óráig tolódott ki, de ennél is fontosabb, hogy az autó minden egyes porcikája funkcionális szerepet is ellát, azaz a légellenállási jellemzők minden korábbi határon túl optimalizálásra kerültek, javítva ezzel a nagy sebesség melletti kezelhetőséget is.

Érdekesség, hogy a kiállításon megjelent és a fotókon is szereplő példány a négytagú sorozat nulladik darabja, ami az olasz nemzeti lobogó színei miatt még különlegesebb „Tricolore” kiadásnak számít. Miközben a többi Veneno már gazdára lelt, ennek az autónak a sorsa egyelőre tisztázatlan, azaz bizonyára létezik olyan vastag pénztárca, amit kitárva a Lamborghini még hajlandó megválni tőle.

A ritkaságot egy szemfüles rajongónak köszönhetően most testközelből is szemügyre vehetjük, igaz, a vérbeli ínyenceknek tanácsos inkább lehunyt szemmel hallgatni a szörnyet, hiszen a műszaki tudományok örömódája akkor is szépen cseng, ha éppen a külcsínnel nem vagyunk kibékülve. Azt persze nem tudni, hogy a Veneno még meddig haknizik a kiállításokon, így nem lenne meglepő, a gyűjtők számára különösen fontos 4 példány a jövőben már csak statikus szolgálatot teljesítene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.