Drágaságom: 1,3 milliárd értékű Maserati keresi gazdáját

Páratlan ritkaság kerül eladósorba: az 1956-os Maserati 450S Prototype Carrozzeria Fantuzzi.

Szabó Péter
2014. 04. 11. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1987-ben teljes körű, gyári felújításon átesett típus élete nem telt hányattatás nélkül. A hathengeres 350S alapjaira épülő vörös szépséget nagy sietségben készítették el az 1956-os Mille Miglián való indulásra, amelynek sajnos meglett az eredménye. A 3501-es alvázszámú modell fékei a versenyen felmondták a szolgálatot és Moss, valamint navigátora, Dennis Jenkinson az út mellett kötött ki. Az autó meglehetősen összetört, de szerencsére a bent ülőknek nem lett bajuk.

Ezt követően az autó teszt prototípusként szolgált a 450S program számára, melynek keretében megnyújtották tengelytávját, hogy helyet kaphasson benne egy új, V8-as szív. Az új karosszériát a Fantuzzi álmodta meg hozzá, amely kortalanul gyönyörködtetőre sikerült, miközben megtalálhatjuk rajta a korabeli versenyautók összes jellegzetességét.

Az 1956-as Svéd GP-n még futott a típus, majd a gyár berkein belül való porosodást követően 1965-ben motor nélkül került eladásra. Hamarosan mozgó járműként az Amerikai Egyesült Államokban bukkant fel, ahol erejét – mi más? – egy V8-as Corvette-motor szolgáltatta. Néhány évtized eltelt, amikor is egy olasz gyűjtő 1981-ben felfigyelt a típusra és busás összegért hazahozatta.

Időt és pénzt nem kímélve az új tulajdonos helyreállíttatta a vörös versenygépet az eredeti 450S recept alapján, amelybe így 5,7 literes, négytorkú Weber 45 IDM karburátorokkal vértezett Maserati V8 került, lenyűgöző 520 lóerős teljesítménnyel. A pehelysúlyú autó úton tartásáról elöl kettős keresztlengőkaros, hátul pedig de Dion felfüggesztés gondoskodott, a mozgási energiát pedig négy dobfék igyekezett felemészteni.

A páratlan típus most eladósorba került: május 10-én egy monacói aukción lehet versenybe szállni érte, ahhoz pedig, hogy komolyan beleszólhassunk a licitbe, a szakértők szerint nem árt, ha legalább 1,3 milliárd forintnyi valuta van a tarsolyunkban, de előfordulhat, hogy ennek másfélszereséért talál gazdára a vörös ördög.

Ha ennyit nem kívánunk elkölteni, ám szeretnénk megtapasztalni a nyerseséget és a finom eleganciát egyaránt, alternatívaként a következő duót lehet felajánlani. Vegyünk 15 millió forintért egy vérmesebb Caterham modellt, amelyhez tegyünk 45 millióért egy hétköznapokban is jól használható Maserati GranTurismót. Önök melyik „csomagot” választanák?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.