Sportkompakt? Volvo V40 Cross Country T5 AWD teszt

Álló helyzetből 100 km/h-ra 5,7 másodperc alatt gyorsul. Ha akarjuk, a farát is táncba vihetjük.

Szabó Péter
2015. 05. 03. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt két és fél évben több irányba bővítette a Volvo a modellkínálatát, nem is olyan régen pedig a vadonatúj fejlesztésű dízelhajtáslánccal randevúztunk vele. Elérkezett az idő, hogy a kétliteres, négyhengeres család benzines képviselőjével is találkozzunk benne. Egyelőre a V40 Cross Country az egyetlen modell a svédek kínálatában, amelyhez a nyolcfokozatú automatával kínált új kétliteres turbós hajtásláncot összkerékhajtással kérhetjük. A kompakt testbe így a lehető legtöbbet belezsúfoltak a mérnökök: 245 lóerőt és 350 Nm-t, nyolcfokozatú bolygóműves automataváltót, összkerékhajtást, mindehhez pedig a terepes kiegészítőkkel és enyhe hasmagasság-fokozással népszerűbbé tett Cross Country-körítés társul.

Tulajdonképpen ez a modell akár a Volvo saját kompakt crossoverének is tekinthető, igaz, a megoldás inkább csak szükségjellegű, mint valós. Egy biztos: bár helykínálatban lemarad a Mercedes-Benz GLA és a BMW X1 mögött a V40 CC, terepképességekben közel ugyanannyit tud mindegyik modell. Sáros, földes úton bőven tud annyit a V40 CC is, hogy minden szükséges vidéki helyszínre eljuttasson, annyit viszont egyik sem, hogy szélsőséges kalandokba bocsátkozva kihívjuk magunk ellen a természetet.

Minden másban viszont nagyon kellemes társ a modell. Mindenekelőtt a közlekedésben. A jól összeszerelt, szép anyagokból építkező beltér meglehetősen csendes, a kényelmes ülések pedig hosszú távon szavatolják a hamisítatlan utazóautós karaktert. A központi rendszert kiismerve szépen dolgozhatunk össze az autóval (ezúttal nem tapasztaltunk lassú működést), a kompakt méretek még városban is nyugodt pillanatokról gondoskodnak, a felesleges sallangok hiánya pedig megnyugtató tud lenni.

Egyetlen dologról kell lemondanunk, ha egyszerűen csak komolyabb odafigyelés nélkül közlekednénk: a hatékonyságról. Mivel furcsa módon a több modellben megtalálható Eco+ gombocskát kihagyta a csúcsmodellből a gyártó, ezért vitorlázás és szorgosan felkapcsolgató váltó nélkül kell meglennünk. Ennek van jó oldala is: mivel az elektronika általában 1700-1800-as fordulat környékén igyekszik tartani a motort, onnan visszaváltás nélkül is jó erővel gyorsíthatunk ki, ráadásul a rendszer tudatosan kiküszöböli az erőforrás 1500 alatt jelentkező vibrációit.

Viszont azért itt legalul is van erő a kétliteres, közvetlen befecskendezéses turbómotorban, és itt a legtakarékosabb, ezért ha spórolásra törekszünk, érdemes manuális módban feljebb bírálni a vezérlést, és mondjuk 100 km/h-nál beváltani nyolcadikba. Ha odafigyelünk néha erre, akkor egész jól le lehet vinni a fedélzeti számítógép két számjegyű adatait: városban finom pedálkezeléssel 9-9,5 literes étvággyal közlekedtünk, stabil 130-as tempónál pedig 8 litert kortyol a csúcs-V40. Az országúti 6,5 literes fogyasztás már több mint szimpatikus, mint ahogy a normakörünk 7,2 literes értéke is.

A valóságban azonban ehhez önmegtartóztatás kell: néha ugyanis jólesik odanyomni egyet az egész lelkes négyhengeresnek. Emellett a 7,2-es érték abszolút nem ad panaszra okot a hajtásláncot figyelembe véve, de hozzá kell tenni, hogy ideális esetben az automataváltó arra van, hogy ne kelljen a váltással foglalkoznunk, ha viszont így teszünk, ugyanolyan körülmények között inkább 8,2-es a valós érték, amely a közelében sincs a gyári 6,4-es adatnak.

Ennek ellenére inkább a dinamikus közlekedés, mint az élsport a V40 területe. Így aztán a hangszín is inkább visszafogottan érces, mint sportosan agresszív, valamint a hajtáslánc is inkább a meggyőző gyorsaságával, mint robbanékony közvetlenségével vesz le a lábunkról. Mindenesetre jó érzés, hogy a gyári 6,1-es adatot méréseinken rendre 5,7 szekundumra javító 0-100-as sprinttel gyorsan magunk mögött hagyhatjuk a világot – az összkerékhajtás révén esőben is.

A Volvo 4x4-es rendszere nem csinál problémát abból, ha erőt kell juttatni hátra – olyannyira, hogy kisebb tempónál megfelelő akarattal a modell fenekét is táncba vihetjük. Felgyorsulva ez a viselkedés inkább a kanyarodásnál mutatott semlegesség megőrzésére fordul: ezt kihasználva a precíz kormányzással és a feszes futóművel egész jókat autózhatunk. Az elszigetelt békesség azonban ilyenkor is ránk száll, így a végletek vad hajszolása mellett inkább a dinamikai tartalék melletti élvezetes kanyargásnak örvendünk majd – előbbire kevesebbért még erősebb modelleket adnak.

A futóművet a szerényebb motorizáltságú verziókban alapból feleslegesen feszesnek mondtuk – ehhez a teljesítményhez azonban jól illik a határozott, de szépen dolgozó hangolás. Persze ha elhagynánk a Cross Country magasabb futóművét, akkor még jobb kompromisszumot köthetnénk, arról nem is beszélve, hogy a fekete műanyagok és egyéb hangulati kiegészítők elhagyásával 430 ezer forintot spórolnánk. A hagyományos T5-höz viszont egyelőre nincs összkerékhajtás. Igaz, erről tulajdonképpen le is mondhatunk. Tapasztalataink szerint ugyanis megfelelő gumiválasztással ezt a teljesítményt még egészen jól lekezeli az ügyes első futómű, jutalmul pedig 650 ezer forinttal több marad a pénztárcánkban – s ehhez még jön a fél literrel alacsonyabb étvágy áldásos hatása.

Így pedig 100 ezer kilométerre vetítve már 1,3 milliót spóroltunk, ami nem árt, hiszen a potens prémium kompakt összkerékhajtású Cross Country verzióban már normafelszereltségünk szerint is 11,67 milliós listaáron kelleti magát. Tesztautónk 14,5 milliós ára egyébként jóformán a plafont jelképezi – ha hozzávesszük, hogy mi mindent tud, egy kisebb helyigényű család számára tulajdonképpen értékarányos beruházást jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.