Lassulhat az apadás a sok csapadék miatt

A Duna magyarországi szakaszán az apadás ütemét jelentősen lelassíthatja a folyó külföldi vízgyűjtő területén lehullott sok csapadék.

KG
2013. 06. 11. 18:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) az MTI-hez eljuttatott kedd esti összesítésében kiemelte: a korábbi árhullámok tapasztalatai rámutattak arra, hogy a védekezési időszak egyik legfontosabb időszaka az apadás idejére tevődik, ugyanis ilyenkor a nagyrészt földből épült árvízi művek szilárdsága, állékonysága jelentősen csökken. Ennek megfelelően ebben az időszakban is biztosítani kell a vízügyi szolgálat szakemberei részéről a fokozott odafigyelést és a beavatkozásokhoz szükséges erőforrások helyszínen tartását – tették hozzá.

Az OMIT közölte, mindezt különösen indokolttá teszi, hogy a Duna külföldi vízgyűjtőjén jelentős mennyiségű csapadék hullott le. Ez – ha nem is okoz újabb áradást – a Duna apadásának ütemét jelentősen lelassíthatja, így az egyébként is tartósan magas vízállások rendkívül hosszú ideig terhelik a védműveket.

Magyarországon jelenleg több mint 800 kilométernyi töltésen van árvízvédelmi készültség. Ebből rendkívüli védekezés van érvényben csaknem 540 kilométeres szakaszon.

A kedd este 8 órai adatok szerint Nagybajcsnál a múlt péntek éjjeli 907 centiméteres tetőzési szintről 612 centiméterre, Budapestnél a vasárnap éjjeli 891 centiméteres tetőzési szintről 833 centiméterre csökkent a vízszint. Bajánál, ahol szerda estére 995 centiméter körülre várják a tetőzést, kedd este 8 órakor 984 centiméteres vízszintet mértek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.