Tarjányi Péter biztonságpolitikai elemzőt, a Zoom.hu tulajdonos-alapítóját elsőfokon 2 év, öt évre felfüggesztett börtönre ítélte a Fővárosi Törvényszék múlt csütörtökön egy 2010-es csalási ügy miatt. Egyik társa pontosan ugyanilyen mértékű büntetést kapott, a harmadrendű vádlottat a bíróság 1 év 10 hónap börtönbüntetésre ítélte – erről elsőként a kormányközeli Pest Srácok számolt be, Tarjányi Péter a 444-nek telefonon megerősítette az értesülést.
A döntéséről hétfőn délelőtt az ügyészség is tájékoztatott, de nem nevesítette az érintetteket. A vádirat lényege, hogy egy Csongrád megyei szálló felújítására irányuló projekt kapcsán a beruházó cég vállalkozási szerződést kötött a kiírt pályázatot elnyert kivitelező céggel. A beruházásra a felek 2010 júliusában 2,7 milliárd forint összegben kötöttek vállalkozási szerződést, amelyet két hónappal később 3,5 milliárd forintra módosítottak. A felek között közvetítőként egy harmadik cég járt el, amelyet a beruházás elnyerése kapcsán a vállalkozói díj 10 százaléka illette meg megbízási díjként (mintegy bruttó 441 millió forint).
A vádiratban az szerepel, hogya vállalkozói díj (és ezzel együtt a közvetítő cég megbízási díja) megemelése kapcsán a közvetítő cég részéről eljáró vádlottak arra hivatkoztak, hogy a finanszírozó hitelintézet felemelte az önrészt, amihez a beruházónak további több százmillió forintra van szüksége, ezt az összeget pedig részben a közvetítőnek járó megbízási díjból fedeznék.
A közlemény azonban azt írja, a valóságban a hitelintézetekkel folytatott tárgyalások kezdeti szakaszban megrekedtek, önrész megemeléséről nem volt szó, a beruházó nem rendelkezett az előleg összegével sem. „A vádlottak – egymás tevékenységéről tudva – mind a megbízási szerződések megkötését, illetve az azok későbbi kiegészítéseit megelőző tárgyalások során és azt követően folyamatosan megtévesztették a kivitelező cég képviselőit a projekt megvalósíthatóságát érintő alapvető elemek” vonatkozásában.
A megbízási díjat faktorálási keretszerződés és engedményezési szerződések útján a sértett kivitelező cég kifizette – teszi hozzá a Fővárosi Főügyészség.