Megjegyezte: a különböző, új infrastrukturális beruházások működtetésénél is figyelembe veszik a Kraft-index által kínált szempontokat. Külföldön is pozitív fogadtatásra talált a Kraft-koncepció; jelenleg nyolc európai ország az FTI-iASK vezetésével egy közös Interreg Europe projektben tesz kísérletet az új típusú integrált fejlesztési koncepció megvalósítására.
Rugalmas reakciók
A Pannon Egyetem Kőszegen létesített campusának professzoraként is tevékenykedő főigazgató arra is kitért: a különböző tudományágak képviselőinek együttműködése biztosítja az FTI-iASK-ban folyó kutatások társadalmi hasznosulását, hiszen az olyan projekten, mint a globális és regionális fenntarthatóság, a kvantumelmélet és a társadalomtudományok, vagy éppen a Beszélő házak és beszélő városok, a társadalomkutatók mellett fizikusok, biológusok, mérnökök, építészek, valamint nyelvészek, irodalmárok és filozófusok dolgozhatnak együtt.
Szavai szerint az intézet arra az igényre reflektál, amellyel előbb-utóbb minden kutatóintézetnek és egyetemnek szembe kell néznie: hosszú távon csak azok az intézmények maradhatnak versenyképesek, amelyek rugalmas, nyitott központok hálózataként működnek.
– A hagyományos egyetemek csak lassabban képesek reagálni az egyre nagyobb frekvenciával jelentkező társadalmi és tudományos igényekre. Az FTI-iASK egy gyors reagálású kutatóintézet, amely csak hasonlóan rugalmas partnerekkel képes hatékonyan együttműködni. Ösztöndíjasainktól elvárjuk, hogy kapcsolják össze az alapkutatásukat valamilyen társadalmi innovációt elősegítő gyakorlati hasznosságú témával, és hogy készek legyenek tudományterületeket összekötő teamekben együtt dolgozni – sorolta Miszlivetz Ferenc.
Ezek közé tartozik a migráció különböző aspektusainak és kiváltó okainak vizsgálata vagy az Európai Unió átalakulásával, benne Közép-Európa valószínűsíthető jövőinek feltérképezése.
– Ezeket a témákat elsősorban az intézet Polányi Központjában kutatják. Polányi Károly Nagy átalakulás című fő műve nem véletlenül került újra a nemzetközi kutatások fókuszába. A kapitalista világrendszer elérte azt a pontot, ahonnan nem tud visszaállni az egyensúlya, és önmagát nem tudja kontrollálni többé – ismertette a főigazgató.




















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!