Immár második alkalommal szerveztek békés tüntetést civilek a Somfalva (Schattendorf) és Ágfalva közötti határ magyar oldalán – számolt be róla a Kisalföld.
Mint korábban megírtuk, az elmúlt években a magyar Ágfalva és az osztrák Somfalva közötti határátkelő az ingázók fontos útvonalává vált. Csakhogy a megnövekedett forgalom miatt több lett a baleset is, ezért az osztrák település polgármestere 2023-ban korlátozást vezetett be.
Az év júliusától már csaknem 160 eurós (hatvanezer forint) díjat kellett fizetniük, akik Ausztriába akartak menni a Somfalva (Schatterndorf) és Ágfalva közötti határátkelőn.
A díj két évre szól és nagy része levásárolható az ottani boltokban, de az ingázók így is méltánytalannak tartják.
A Magyar Nemzet azt is megírta, hogy Somfalván automata pollereket, azaz süllyedő oszlopokat helyeztek el, amelyek megakadályozzák, hogy az autók engedély, azaz matrica nélkül átlépjék a határt. Ha a rendszer észleli a matricát a járművön, az oszlopok leereszkednek, és az autó átlépheti a határt.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter 2023 július elején arra kérte az osztrák európai integrációs minisztert, aki az európai forrásokat is felügyeli, hogy „legyen kedves, és tegyen lépéseket, hogy Burgenland tartomány vagy a helyi önkormányzat ne hozzon olyan lépéseket, amelyek a közös európai megállapodásokkal ellentétesek”.
A tüntetők reménykednek
A demonstrálók remélik, hogy a burgenlandi tartományi bíróság is észreveszi a helyzet igazságtalanságát, és mihamarabb döntést hoz a határzár megszüntetéséről, amely nem csupán a helyiek és az ingázók számára okoz kellemetlenséget, hanem gazdaságilag is érzékenyen érinti a környéket.
Az ügy jelenleg az ausztriai legfelsőbb bíróság előtt van,
onnan várunk határozatot, miután a tartományi közigazgatási bíróság továbbította, hiszen EU-jogba ütköző problémákat vélt felfedezni. Demonstrációnkkal egyfajta emlékeztető oltást adunk a környék lakosságának, hogy már két éve itt vannak a forgalomkorlátozó oszlopok (pollerek) és azóta csak biciklisek és gyalogosok haladhatnak át a határon.