Állati transzplantáció

Elképzelhető, hogy a disznók az ebédlőasztalról a műtőasztalra kerülnek át?

2011. 11. 03. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állatok szervdonorként való használata az orvostudomány következő nagy kihívása: az emberi transzplantációkban részt vevő állati szervek megoldhatják a várólisták problémáját. Nagy-Britanniában 8 ezer beteg van szervátültetési listán, ebből naponta átlagosan 3-an halnak meg. Azonban idegen faj esetén még fokozottabb a kilökődés kockázata, emiatt jelenleg az őssejtek vannak reflektorfényben.

A disznószívet jelenleg szívbillentyű forrásaként használják, a billentyű feladata, hogy a szíven belül biztosítsa az egyirányú véráramlást. A beavatkozás előtt a billentyűt kémiai módszerekkel kezelik, ily módon csökkentve annak idegenségét. Ugyanis az idegen eredetű szövettel szemben fellép az immunrendszer, és a beültetett szerv kilökődik. Emiatt a Lancet oldalain olvasható tanulmány speciális állatokat, a GTKO-disznókat mutatja be, mely genetikailag módosított fajta sejtjei kevesebb immunreakciót kiváltó molekulát tartalmaznak.

Azonban Dr. David Cooper és a Pittsburghi Egyetem munkatársai szerint vannak más, megoldásra váró problémák is: a szövetroncsoló véralvadék-képződés, valamint a kifejezett gyulladás jelentkezése. A további genetikai módosítások kivitelezése továbbra is folyamatban vannak, vagyis az állati eredetű szervátültetés még évekig biztos nem terjed el a klinikai gyakorlatban.

Mindazonáltal a teljes szervek esetén ugyan egyelőre nem, kis sejtcsoportok beültetése esetén viszont várható siker. 1-es típusú cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei pusztulnak el, emiatt szenved zavart a vércukor szabályozása. Adná megát a lehetőség, hogy külső, gyógyszeres pótlás helyett új, inzulintermelésre képes sejteket ültessenek be. És itt merülnek fel forrásként disznó eredetű sejtek – ugyanis az inuzulinterápia hajnalán az orvosok disznóból kivont inzulint alkalmaztak. Majomkísérletekben már sikeresen alkalmazták a módszert, azonban a klinikai kipróbálás még várat magára.

Az állati forrásból végzett szervátültetés a jövőben új perspektívákat nyithat meg az orvoslásban, azonban a biztonsági kritériumokat végig szem előtt kell tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.