Bee Gees-dalokkal sikeresebb az újraélesztés?

A ”Stayin’ Alive” című Bee Gees-dal és a ”Nellie, az elefánt” ritmusa segíthet betartani a szükséges percenkénti nyomásszámot a szív-tüdő újraélesztés (CPR) végzése közben.

2011. 11. 08. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legújabb kutatások szerint azonban túl felszínessé válhatnak a nyomások, ha ezeknek a daloknak a ritmusát követjük.

A helyesen elvégzett CPR (szív-tüdő vagy szájból szájba újraélesztés) életmentő lehet és háromszorosára növelheti a túlélési arányokat. Az Egyesült Királyság Újraélesztési Tanácsának ajánlása szerint a mellkast 5-6 centiméternyire kell benyomni 100-120-szor percenként.

Az Egyesült Államokban a 103-as ritmusszámú ”Stayin’ Alive” című dal ismételgetését ajánlják a CPR-hez, az Egyesült Királyságban pedig a ”Nellie, az elefánt” című gyermekdalét. Egy 2009-ben megjelent tanulmány szerint a dalt alkalmazva megnőtt a helyesen végzett újraélesztések száma, ugyanakkor sokan voltak olyanok is, akik nem a megfelelő mélységig nyomták be a mellkast.

Egy most, az Emergency Medicine Journal-ben megjelent kutatás során az Achy Breaky Heart (Billy Ray Cyrus) és a Disco Science (Mirwais) című dalok hatékonyságát vizsgálták. Az eredmények szerint az újraélesztések egyharmadánál a nyomások ezeknek a daloknak az esetében is túl felszínesek voltak.

”A hatékony CPR végzéséhez szükséges percenkénti nyomásszámot és a nyomások mélységét együttesen figyelembe véve nem mondhatjuk, hogy a különböző dalok ismételgetése nagy segítség lenne az újraélesztésben, különösen a metronómmal, vagy más hallható ritmussal végzett CPR-hez képest” – írják a kutatók. ”Bár az elsősegély tanfolyamok nem támogatják a zenés CPR-t, sokszor hasznos lehet a percenkénti nyomásszám elérésében, ha magunkban valamilyen ismert, megfelelő ritmusú dalt ismételgetünk. Fontos azonban, hogy a percenkénti nyomásszám mellett a megfelelő mélységet is elérjük.”

”Valójában minden hasznos, ami az elsősegélynyújtásra ösztönzi az embereket, így a zene is. A CPR-nek minden formája életmentő lehet” – nyilatkozta Malcolm Woollard professzor, a kutatás vezetője.

”A különböző, akár okostelefonokba is beépíthető segédeszközök természetesen sokkal hatékonyabbak, mint a zenés újraélesztés. A legfontosabb, ha valaki összeesik, azonnal értesítsük a mentőket és kezdjük el a szívmasszázst. Másodpercenként kétszer, erős nyomással próbáljuk meg újraéleszteni a beteget. 30 nyomás után, ha van képesítésünk, kétszer lélegeztessünk szájból-szájba. Ha nincs, akkor addig folytassuk a nyomásokat, amíg meg nem érkezik a segítség” – tanácsolja Dr. Jasmeet Soar, az Újraélesztési Tanács igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.