A Birmingham Egyetem szakértői a népszerű, 12 hetes kereskedelmi fogyókúrás programok (például a Weight Watchers) hatékonyságát hasonlították össze az orvosi alapellátású programokéval (személyes orvosi és gyógyszerészi tanácsadás, csoport terápia dietetikus segítségével).
A vizsgálati eredményeket egy kontrollcsoporton ellenőrizték, akik 12 szabad felhasználású kupont kaptak a közeli fitneszközpontba. A kutatás 740 résztvevővel indult. A szám a 12 hetes program végeztével 658-ra, egy évvel később pedig 522-re csökkent.
A programban részt vevők mindegyike vesztett a súlyából az első 12 hét után. A listát a Weight Watchers fogyókúrázói vezették átlag négy és fél kilogrammal, a legrosszabbul pedig a háziorvos felügyeletével fogyók teljesítettek másfél kilogrammal. Az alapellátásban fogyók súlyvesztési aránya semmivel sem volt jobb, mint a kontrollcsoport tagjaié.
Egy év után jelentős súlyvesztés mutatkozott minden csoportban, kivéve a háziorvosi és gyógyszertári tanácsadással fogyók csoportját. Ugyanakkor egyedül a Weight Watchers csoport tagjai értek el jobb eredményeket, mint a kontrollcsoportban lévők.
A fizikai aktivitás minden csoport tagjainál nőtt, legkevésbé a háziorvosi tanácsadással fogyóknál. A jóval költségesebb alapellátásos programoknál volt a legkisebb részvételi arány, a legtöbben pedig a Weight Watchersnél fogytak.
„Úgy tűnik, a népszerű kereskedelmi fogyókúrás módszerek sokkal hatékonyabbak és olcsóbbak, mint az orvosi alapellátás által nyújtott, speciális szakértői felügyeletet igénylő programok” – írják a kutatók.
A kutatási eredmények részletes leírása november 3. óta a British Medical Journal honlapján olvasható.