Jobb, ha később vágjuk el a köldökzsinórt

A legújabb kutatások szerint az a legjobb az újszülöttnek, ha világrajövetele után várnak néhány percet a köldökzsinór elvágásával.

2011. 11. 21. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az irányelvei közül néhány éve elvetette a köldökzsinór korai leszorítását. Arról viszont nem rendelkezik hivatalosan senki, hogy mikor vágják el azt. Egy pár éve végzett ellenőrzés során kiderült, hogy az Egyesült Királyság kórházaiban a megszületést követően szinte azonnal elvágták a köldökzsinórt. Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy ez nem feltétlenül a legjobb gyakorlat, mert egészségügyi problémákhoz vezethet a későbbiekben.

Világszerte az óvodás korú gyermekek negyede szenved vashiányos vérszegénységben, ami a vashiány legsúlyosabb formája. Európában az előfordulási aránya 3-7 százalék. Ez jelentős gondokat okoz, mert károsan befolyásolhatja a gyermek agyának fejlődését. A kutatók szerint a legegyszerűbb megoldás, ha biztosítják a kicsik számára a legjobb kezdést: a méhlepényből maximalizálják a vér-és vasraktár feltöltését. Ha a születés után várnak még három percet a köldökzsinór leszorításával, akár egyharmaddal is növelhetik a kicsi vérmennyiségét.

A legutóbb végzett kutatások során svéd tudósok 400 újszülött adatait vizsgálták meg, akik problémamentes terhességből születtek. Néhányuknál legalább 3 percet vártak a leszorítással, a többieknél pedig ezt születés után 10 másodpercen belül elvégezték. A késleltetett lekötés hatására négy hónapos korban sokkal jobbnak mutatkozott a kicsik vasszintje, kevesebb vérszegényt találtak köztük. Ráadásul a korábbi aggodalmakat cáfolva (nevezetesen, hogy a későbbi beavatkozás hatására jobban besárgulnak) semmilyen káros hatás nem jelentkezett.

A kutatók becslése szerint minden húsz késleltetett lekötéssel megelőznek egy vashiányos vérszegénységet. Szerintük ezt az eljárást kellene standardizálni problémamentes terhességből időre született gyermekek esetén. A Szülészek és Nőgyógyászok Királyi Szakmai Kollégiuma (RCOG) nem tett kifejezett javaslatot a köldökzsinór lekötésének időpontjára, de tudományos véleményezésük elismerte: ”Az azonnali leszorítás szigorú kiértékelés nélkül vált rutineljárássá” Ezen a területen további kutatásokra van szükség.

”Az első néhány hónap során fellépő vashiányt összefüggésbe hozták a megkésett idegi fejlődéssel, amely akár visszafordíthatatlan is lehet. Azt nem lehet tudni, hogy a lepényi transzfúzió növelésével javítható e a korai idegi fejlődés, de a feltételezést nagyobb léptékű, randomizált kísérletek során is tesztelni kell” – jelentette ki Patrick O’Brien szóvivő, és hozzátette, hogy egyre több érv szól amellett, hogy később szorítsák le a köldökzsinórt, ezért már több brit kórházban is bevezették ennek gyakorlatát. ”A szakmai kollégium megvizsgálja ezt és a többi bizonyítékot is, hogy fontolóra vehesse az előírások megváltoztatását.” A szülészek ma már Magyarországon is arra törekszenek, hogy problémamentes esetekben minél később végják el a köldökzsinórt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.