Shakespeare és a diganosztika

Egy nemrég megjelent új szemléletű orvosi tanulmány szerzői szerint Shakespeare különösen értett a pszichoszomatikus tünetek észleléséhez és leírásához, ezért az orvosok, diagnosztikai képességeik javításának érdekében jobban tennék, ha gyakran forgatnák a drámáit.

2011. 11. 25. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kenneth Heaton, a Bristoli Egyetem orvosa 42 Shakespeare művön rágta át magát és megfigyeléseit összevetette Shakespeare pályatársainak 46 művével. Heaton szerint Shakespeare messze kimagaslott azzal a képességével, hogy képes volt felismerni a fizikai tünetek és a mentális problémák közti kapcsolatot.

A vertigó (forgó jellegű szédülés), ami a szédülés egyik leggyakoribb fajtája, öt érzelmileg zavarodott férfi karakternél fordul elő a Makrancos Hölgy, a Rómeó és Júlia, a VI. Henrik (első rész), a Cymbeline, illetve a Troilus és Cressida című drámákban.

A szélsőséges érzelmekhez köthető légszomj 11 esetben fordul elő a Veronai Két Nemes, a Lucretia Meggyalázása, a Vénusz és Adonisz, valamint a Troilus és Cressida című művekben.

A bánat és a szomorúság kimerültség képében jelentkezik a Hamletben, a Velencei Kalmárban, az Ahogy Tetszik-ben, a II. Richárdban és a IV. Henrik második részében.

A Lear Királyban, a II. Richárdban és a János Királyban a mentális krízis hallásproblémákban nyilvánul meg, az erős érzelmi megrázkódtatás pedig közönyösségben és fizikai gyengeségben jelentkezik a Rómeó és Júliában, a Julius Cézárban és a III. Richárdban.

”Shakespeare megfigyelése, mely szerint a magatehetetlenség és az fokozott érzékelés hátterében pszichológiai problémák állhatnak, annyira egyedülálló, hogy egyetlen pályatársa művében sem jelenik meg” – nyilatkozta Heaton.

Shakespeare segíthet a modern diagnosztáknak felismerni azokat a mentális betegségeket, amelyek fizikai formában jelentkeznek. ”Sok orvos nem képes a fizikai tüneteket érzelmi anomáliákra visszavezetni, ez pedig hibás diagnózishoz vagy helytelen kezelési módszerek alkalmazásához vezethet” – véli a kutató.

”Minden orvosnak a javára válna, ha több Shakespeare művet olvasna, ez ugyanis nagyban segítheti a diagnoszták munkáját” – tanácsolja Heaton.

A kutatás részletes leírása a Journal of Medical Humanities című brit szaklap legutóbbi számában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.