Stresszt okoz a kiközösítés

Az elutasítottság stresszeli az óvodásokat, a kamaszokat és a felnőtteket is. De mi a helyzet az alsó tagozatosokkal?

2011. 11. 07. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hollandiai Radboud Egyetem kutatóinak tanulmánya a Child Development című folyóiratban jelent meg.

A kortizol nevű stresszhormon feladata, hogy feltöltsön energiával és segítsen megfelelően reagálni vészhelyzetben. A megnövekedett mennyiség nem baj, ám ha krónikusan magas szinten van, az akár az immunrendszerre is káros hatással lehet.

A kutatók száz negyedik osztályost vontak be a vizsgálatba – ezt a korosztályt korábban nem nagyon tanulmányozták még ebből a szempontból. Arra voltak kíváncsiak, osztálytársaik felettük való zsarnokoskodása vagy a kiközösítés milyen hatással van rájuk, és hogy a tüneteket mennyiben tudja enyhíteni, ha van barátjuk. A kutatás egy hosszabb sorozat része, amely a holland gyermekek csecsemő- és gyermekkori fejlődését vizsgálja.

A szakemberek arra kérték a gyerekeket, nevezzék meg azokat az osztálytársaikat, akiket sokan bántanak, heccelnek vagy kiközösítenek. Arról is kikérdezték őket, hány barátjuk van az osztályban, és milyen minőségűnek ítélik ezeket a kapcsolatokat. A szülőket gyermekeik esetleges viselkedésproblémáiról faggatták. Emellett a megfigyelés mindkét napján öt alkalommal mérték meg a gyermekek kortizolszintjét a nyálkahártyájukon keresztül.

A kiközösített gyermekek stresszhormonszintje az egész iskolai idő alatt igen magas volt, és a nap végén is az átlagosnál kisebb mértékben csökkent. Ez azt jelzi, hogy a kiközösítés stresszt okoz. A jelenség főleg azoknál a gyerekeknél volt megfigyelhető, akiknek emellett kevés barátjuk volt, és a velük való kapcsolatuk sem volt túl szoros. Ugyanakkor azok, akiken zsarnokoskodtak a többiek, nem stresszeltek az átlagosnál jobban.

”Az eredmények azt mutatják, hogy ha a barátságok nem is képesek megszüntetni az iskolai szorongást, mindenképp csökkentik azt. A sok barát és a velük való szoros kapcsolat védelem az elutasítottsággal szemben” – vélekedett Marianne Riksen-Walraven, a Radboud Egyetem fejlődéspszichológusa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.