Télen is fontos a szem védelme

Mindenki tudja, hogy aki túl sokat tartózkodik a napon, leég – de mi a helyzet a szemünkkel?

2011. 11. 11. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A napsugárzás rövid távon szó szerint megégeti a szemgolyót, gyulladttá teszi a szaruhártyát, és felsérti a kötőhártyát, a szem fehér részét takaró szövetet. Az ismételt, hosszú távú, védelem nélküli találkozás a napfénnyel szemhéjdaganatot, szürke hályogot vagy makuladegenerációt is okozhat” – magyarázta Carl May szemész.

Szürke hályognak azt nevezzük, amikor a szemlencse normális esetben tiszta részén egy homályos terület fejlődik ki. Egy bizonyos méretet elérve már a látást is akadályozza. A makuladegeneráció során a retina makula nevű része sérül, amely az éleslátásért felelős.A szemhéjon található egyenetlenségek pedig akár bőrrákra is utalhatnak, mindhárom állapot orvosi ellátást igényel.

Az alábbi tippek segíthetnek megóvni szemünket a téli napsugárzástól:

1. Viselj jó napszemüveget. Érdemes egy jó minőségű darabba beruházni, amely százszázalékos védelmet nyújt az UVA és UVB sugarak ellen, és az oldalán sem jut be a fény. Ez gyakran sem az ártól, sem a lencsék sötétségétől nem függ, néha egészen olcsón lehet jó termékeket találni.

2. Ne bízz a kontaktlencsében. Önmagában a kontaktlencse nem óv meg, akkor sem, ha elvileg UV-védelemmel van ellátva. Mindig hordj mellette napszemüveget is!

3. Hordj kalapot. Megóv azoktól a sugaraktól, amelyek a napszemüveg oldaláról vagy tetejéről érhetik a szemet. Sötét színű, széles karimájú kalapot válassz.

4. Figyelj a napszakra. Leginkább délelőtt 11 és délután 2 között fontos a napvédelem, mivel ekkor a legerősebb a sugárzás. Havas tájon vagy vízen szintén jobban ki vagy téve a nap káros hatásainak.

5. Soha ne nézz közvetlenül a napba. Még napszemüvegen keresztül is rendkívül káros közvetlenül a napba nézni. Rövid és hosszú távú látásromlást is okozhat.

6. Kezeljük a károsodásokat. A sérülések általában visszafordíthatatlanok. Az amerikai nemzeti szemészeti intézet kutatása szerint vitaminokkal lehet ugyan némi védelmet szerezni az időskori makuladegeneráció ellen, az még nem egyértelmű, hogy mindez a nap által okozott károsodásokra is igaz-e. Kérdezd meg kezelőorvosod, szükséged van-e ilyen vitaminterápiára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.