Az először 1976-ban azonosított Ebola a fertőzöttek 90 százalékában halált okoz. A Proceedings of National Academy of Sciences szaklapban megjelent tanulmányukban a kutatók azt írják, ez az első Ebola elleni védőoltás, amely hosszútávon is megőrzi hatékonyságát, ezért raktározni is lehet.
Az Ebola vírus testnedvek és levegő útján is terjed. A betegség hányingerrel, hányással, belső vérzéssel, szervelégtelenséggel, végül pedig halállal jár. Bár évente csak kevés ember fertőződik a vírussal, hatása olyan gyors és pusztító, hogy sokan attól tartanak, esetleg terrorista merényletben is bevethetik emberek ellen.
A korábban kifejlesztett oltóanyagokban érintetlen, de deaktivált vírusrészecskéket fecskendeztek a szervezetbe. Ezek esetében a hosszú távú tárolás károsítja a vírust, ami megszünteti a vakcina hatékonyságát. Az új oltóanyag azonban egy szintetikus vírusfehérjét tartalmaz, amely az immunrendszert az Ebola jobb felismerésére ösztönzi. Az új szer hosszú távon sokkal stabilabb. A vakcina a kísérletek során a beoltott egerek 80 százalékában védettséget biztosított a halálos vírustörzs ellen, és szárítva és lefagyasztva is sokáig hatékony marad. A fejlesztésben részt vevő Charles Arntzen, az Arizonai Állami Egyetem kutatója szerint a következő lépésben egy olyan Ebola vírustörzsön próbálják ki az oltóanyagot, amelyebb közelebb áll ahhoz, amely az embereket fertőzi.