A titok egy bizonyos, az izomsejtek által termelt kémiai faktorban rejlik, amely a megnövekedett fizikai terhelés hatására az izomsejtek a növekedését és sokszorozódását eredményezik. Ez a bizonyos anyag, az úgynevezett szérum válasz faktor (srf) látszólag az izom őssejtek burjánzását és izomszövetté való átalakulását idézi elő. A több izomszövet pedig értelemszerűen nagyobb izomzatot és nagyobb erőt eredményez.
”A kutatási eredmények alapján könnyen lehet, hogy az betegségből, illetve öregedésből származó izomsorvadás ellen új gyógymódot találtunk” – nyilatkozta a Live Science-nek Athanassia Sotiropoulos, a franciaországi Inserm Orvosi Kutatóintézet munkatársa, a kutatás vezetője egy sajtóközleményben. ”Az izomszövetekből származó jelzés kontrollálja az őssejtek viselkedését és az izomnövekedésben betöltött szerepét. Ez a felfedezés rendkívül váratlannak és nagyon izgalmasnak bizonyult.”
A kísérletei egereken végzett kutatások alapján bebizonyosodott, hogy az olyan egerek izomzata nem növekedett a megemelt fizikai munka hatására, akiknél előzőleg genetikailag lecsökkentették az izmaikban a szérum válasz faktor szintjét.
A kutatás részleteit a Cell Metabolism című tudományos folyóirat legújabb számában publikálták az Inserm kutatói.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt